Објекат некадашње робне куће „Босна“ у самом центру града постао је прошлост, а уклањањем ове девастиране зграде започиње нова ера овог простора који би требало да добије потпуно нови изглед.
Дервенћанима добро знана робна кућа на истом мјесто стајала је од 1972. године, а у посљедњих 30 година девастирана је и напуштена. У међувремену, добила је новог власника, дервентску компанију „Фрукта трејд“ која, према ријечима власника Душана Рељића, има озбиљне планове за ту локацију који ће промијенити садашњи изглед центра града.
– У току је израда регулационог плана за овај дио града и чим буде донесен на том мјесту градићемо пословно – стамбени објекат највишег нивоа опремљености, уређења, естетике, и то ће засигурно бити најљепша зграда у Дервенти – рекао је Рељић додајући да је његова компанија прије осам година на лицитацији за 2.250.000 КМ купила наведено земљиште и девастиране објекте.
– Ми смо власници и све друго су спекулације. Када је Скупштина града донијела одлуку о уклањању девастираних објеката, као друштвено одговорна компанија, кренули смо у уклањање рушевних објеката робне куће – нагласио је Рељић.
Он је истакао да ће, док процедуре у вези са доношењем регулационог плана не буду завршене, простор бити уређен и претворен у зелену површину.
– Док не буде измјењен регулациони план не можемо радити пројекат стамбено – пословног објекта, јер немамо урбанистичко – техничке услове и доста тога другог није дефинисано у овом тренутку. Ми смо предложили да на том мјесту буде пословно – стамбени објекат са осам спратова, двије подземне гараже, пословним и стамбеним дијелом, а инвестиција би износила више од 20 милиона марака. До тада, овај простор биће уређен – казао је Рељић.
Прије уклањања објекта робне куће, порушена је и управна зграда некадашњег предузећа „Босна“, а у складу са стратегијом ревитализације урбаног дијела језгра Дервенте које подразумијева уклањање напуштених и руинираних објеката, обнове фасада и ширења зелених површина.
Робна кућа „Босна“
Некадашње Трговачко предузеће „Босна“ 1972. године, у години када је славило двадесетогодишњицу рада, у центру Дервенте отворило је робну кућу. Свечаност отворења организована је на Дан ЈНА, а тај догађај забиљежио је и Дервентски лист у броју од 28. децембра 1972. године.
Продајни простор робне куће простирао се на 1.800 квадратних метара и био је подијељен на 14 одјељења, са 80 запослених радника.