Друштво

Весеља све скупља,
а сале све пуније

Тренд поскупљења није заобишао ни весеља, па сви који желе да важан догађај у животу прославе са већим бројем гостију у неком од салона, мораће више него раније да „одријеше кесу“.

Међутим, ни поскупљења слављенике на омета у намјери да своја весеља организују, јер су свадбени салони заузети и по годину унапријед.

Усљед поскупљења хране, угоститељи су кориговали цјеновнике, а „столица“ у зависности од онога што слављеници желе, варира и по неколико десетина марака.

У мотелу „Двор“ кажу да сала са изабраним менијем кошта од 65 до 75 марака по особи.

– У зависности од тога чиме слављеници желе да почасте госте, тачније какав су мени изабрали ми формирамо цијену – казали су из овог свадбеног салона, док су из мотела „Бабино брдо“ истакли да нису мијењали цјеновник посљедње четири године.

– Већ четири године основна варијанта је 66 марака по особи, а како расту захтјеви и жеље слављеника, тако расте и цијена „столице“ – објаснили су из овог угоститељског објекта.

Декорација сале је још једна неизоставна ставка сваког весеља, а која пак све дубље завлачи руку у џеп.

Дервенћанка Ивана која прави балонске и цвјетне декорације истиче да је цијена репроматерија поскупјела, а самим тим и декорације.

– Балонска или цвјетна декорација за столове кошта од десет марака па навише, док је нека најјефтинија верзија позадине за сликање 50 марака – објаснила је она те додала да је цијена декорисања свадбеног стола минимум 100 марака у зависности да ли се користи вјештачко или свјеже цвијеће.

Посебан издатак су слављеничке торте, а једна од Дервенћанки која прави торте, каже да торте за вјенчања просјечно коштају око 250 марака.

– У већини случајева најскупља је свадбена торта. Рођенданске и торте за крштења  су нешто јефтиније и могу да лијепо изгледају и стотињак марака – истакла је ова посластичарка.

Музика је, поред цијене свадбеног салона, свакако највећи издатак. Међутим, избор је велики, ако се на вријеме одлучите планирати било коју врсту весеља и прилагодити тај трошак свом буџету.

Па тако, за неки од познатијих бендова потребно је издвојити од 2.500 марака и више.

Дервентски бенд „А што не би могло“ иако има приступачну цијену, веома је заузет, па их је потребно ангажовати и до годину унапријед.

–  Наравно, све зависи од броја гостију и која врста прославе је у питању, односно колико дуго ћемо да свирамо. Али, нека најнижа цијена је 800 марака – казали су из овог бенда.

Да би најважнији дан за слављенике остао забиљежен, побринуће се фотографи, за чије услуге је потребно издвојити од 300 марака, па навише.

– У зависности од времена ангажмана и о каквом типу славља се ради цијена фотографисања се креће од 300 марака па навише, а уколико домаћини захтјевају и снимање, онда се цијена још виша – казао фотограф Иван Живковић.

Издатака има још на претек. Најјефтинији ватромет је 100 марака, гардероба у зависности од жеље, неколико стотина марака и тако даље.

Свјежи младенци Вања и Драган истичу да су се на свадбено весеље одлучили јер су имали финансијску помоћ родитеља.

– Нисмо се ослањали на коверте, свадбу смо правили за нашу душу, а учешће наших родитеља у трошковима је био њихов свадбени поклон – казали су ови младенци.

Фризура и шминка

Значајан издатак за свако весеље за даме су шминка и фризура. – Цијена класичне, свечане фризуре је око 35 марака, а уколико то укључује долазак на кућни праг, цијена је виша – казали су у једном од дрвентских салона, а шминкање за свечаност просјечно кошта 50 марака.

Related posts

Породична медицина идуће седмице радиће у првој смјени

admin

ИЗ ГРОЗДОВА ЋЕ ПОТЕЋИ ВРХУНСКО ВИНО

admin

Пакетима хране
обрадовали 170 породица

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još