Дервенћанин Милан Гаврић представио је вечерас у Народној библиотеци „Бранко Радичевић“ четврто допуњено издање књиге „Гробови говоре истину о Дервенти“, у којем садржајније доноси детаље о Одбрамбено – отаџбинском рату на подручју Дервенте и дервентским бригадама.
Гаврић је прво издање књиге објавио 2021. године, а издавач је био Центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих цивила, а прошле године је штампано треће издање у којем је описао и послијератни период, а четврто издање на 700 страна обухвата и 27. моторизовану бригаду.
– Тежио сам да то не буде сувопарна књига, већ сам наставио да описујем живот на фронту и у позадини, и у једном дијелу сам описао и непријатељски дио фронта – нагласио је Гаврић истичући да књига има на стотине докумената и изјава.
-У овом издању обухватио сам на 250 страна и 327. бригаду, односно њену трансформацију у 27. моторизовану бригаду, њен ратни пут, успјехе и многе друге податке. Вриједност ове књиге мислим да је у томе да вјерно преноси чињенице, с обзиром да смо послије рата свједочили прекрајању историје – рекао је Гаврић који је у књизи навео имена свих погинулих бораца Осињске и 27. бригаде.
Рецензент Слободан Наградић нагласио је да је Гаврићева књига храбра и вриједна.
-Пратим издавачку дјелатност Републике Српске уназад неколико година и могу посвједочити да је мало књига за тако кратак временски период доживјело четири издања. Аутор је врло храбро писао и настојао је да се држи истине. Због тога морам да похвалим аутора и коаутора Јеленка Живковића – рекао је Наградић истичући да је књига значајан допринос култури сјећања на страдање српског народа.
Промоцију је стиховима употпунио и пјесник Милорад Ђурђевића, а представљању књиге присуствовали су градоначелник Игор Жунић са сарадницима, предсједник Скупштине града Синиша Јефтић, одборници, представници Градске борачке организације и други гости.