Окупани сунчевим зрацима и шаренилом боја Дервенћани су данас послали поруку да су особе са Дауновим синдромом равноправни чланови друштва.
Поводом Свјетског дана особа са Дауновим синдромом корисници Удружења родитеља дјеце и омладине са сметњама у развоју и инвалидних особа „Сунце“ и ученици Центра за дјецу и омладину са посебним потребама „Будућност“ прошетали су осмијехе и модне комбинације на инклузивној модној ревији на Тргу ослобођења.
– Указали смо да у нашој заједници живе људи са одређеним потешкоћама, али који заслужују пуну пажњу друштва, као и сви други. У Дервенти, морам истакнути, све је мање дискриминације и одбијања етикетирања, и у посљедњих 15 година доста је учињено у смислу подизања свијести и разумијевања, организовањем управо оваквих догађаја – рекла је предсједница Удружења „Сунце“ Татјана Спасојевић истакавши да корисници овог удружења радо посјећују друге манифестације и установе гдје наилазе на прихватање и пажњу.
Она је изразила наду да ће инклузивна модна ревија, која је по први пут нашла мјесту у друштвеном животу Дервенте, прерасти у традиционалну манифестацију.
На значај подизања свијести о важности укључивања особа са потребама у друштво, подсјетио је и директор Центра „Будућност“ Владан Поповић.
– Сваке године пригодним активностима обиљежавамо важне датуме који се односе на особе са инвалидитетом, самостално или у сарадњи са другим установама и удружењима – рекао је Поповић.
Ову манифестацију подржали су бројни суграђани и градоначелник Игор Жунић са сарадницима.
– Дервента је град који је веома осјетљив на све људе који имају неке специфичности, за које врло често не желим да кажем да су посебне потребе, али исто тако имају таленте и друге способности које требају да истакну. Кроз овакве догађаје, јавности шаљемо поруку колико је важно да разумијемо да свако има своје специфичности, али и велике могућности и да дјеца и млади са Дауновим синдромом могу дати свој допринос друштву и да тако сви треба да се понашамо – казао је Жунић.
Ревију, коју су подржали и средњошколци и ученици ОШ „Никола Тесла“ корачајући пистом са својим другарима из „Сунца“ и „Будућности“, пратиле су и рецитације и фолклорна тачка, те истицање шарених чарапа које се сматрају симболом Дана особа са Дауновим синдромом.