Представници „ТРИАЛ интернатионал“ и фондација „Лара“ из Бијељине и „Удружене жене“ из Бањалуке представили су руководству града смјернице за унифициран и сензибилисан приступ жртвама ратне тортуре у Републици Српској.
Дервента је идентификована као примјер односа према жртвама ратне торутре, с обзиром да је прва локална заједница која је у програм бањске рехабилитације, поред РВИ и породица погинулих бораца, укључила и жртве ратне тортуре о трошку градског буџета.
– Кроз рад на овом пројекту препознали смо да је Дервента један од прогресивних градова који се баве имплементацијом програма усмјереног према жрвама ратне тортуре. До јуче су били једини у РС који су организовали бањску рехабилитацију за жртве ратне тортуре, када она није била предвиђена конкурсом Министарства рада и борачко – инвалидске заштите. Због тога смо одлучили да смјернице прво представимо у овом граду у нади да ћемо поставити неке нове стандарде, који ће се односити на правилно поступање са жртвама ратне тортуре које желе да остваре статус или за оне који желе да остваре права, јер смо уочили да подзаконским актом ово питање није дефинисано, нити постоји правилник који би се односио на етику поступања – рекао је правни савјетник организације „ТРИАЛ интернатионал“ Кенан Садовић, те додао да је то управо био разлог да напарве низ препорука кроз један мали документ који ће бити приручник особама које раде на питању борачко-инвалидске заштите.
Замјеник градоначелника Славен Гојковић изразио је задовољство што је Дервента примјер другима, када је у питању однос према жртвама ратне тортуре и истакао да ће такав приступ град имати и у наредном периоду.
Шеф Одсјека за борачко инвалидску – заштиту Станиша Микеревић најавио је да ће у наредном периоду бити одржане и радионице са жртвама ратне тортуре.
– Увјерен сам да ћемо имати подршку локалне заједнице и за нове видове подршке и помоћи, кроз нови правилник – истакао је Микеревић на састанку којем је присуствовала и начелник Одјељена за привреду и друштвене дјелатности Ђурђа Додиг -Пијетловић.