Од почетка године константно се повећава број пацијената који се у Дом здравља Дервента јављају на преглед због симптома респираторне инфекције. Углавном се ради о симптомима инфекције горњих респираторних путева – грлобоља, секреција из носа, повишена тјелесна температура, општа слабост и малаксалост, болови у мишићима и кашаљ.
У току протекле седмице љекарима Дома здравља се на први преглед јавило 451 лице са оваквим тегобама, док је још 377 лица било на контролном прегледу. Од наведеног броја једну трећину чине дјеца основношколског узраста.
На рендгенско снимање плућа упућено је 91 лице од којих је код 13 утврђена упала плућа. Углавном се ради о вирусној упали плућа, која се најчешће јавља код дјеце школског узраста и старијих особа.
Већина обољелих, укључујући и особе код којих је дошло до развоја упале плућа успјешно се лијече амбулантно, у Дому здравља. Мањи број пацијената са тежом клиничком сликом или придруженим другим обољењима упућен је у Добојску болницу, гдје им је рађена додатна дијагностика и код појединих пацијената потврђена инфекција виусом грипа (углавном тип Б).
У протеклој седмици у служби за лабораторијску дијагностику Дома здравља Дервента лабораторијске налазе урадило је 600 пацијената са симптомима респираторне инфекције. Лабораторијски налаза код ових пацијената углавном указују на блажу вирусну инфекцију.
У Дому здравља Дервента редовно се одржавају састанци колегијума, на којима руководство установе са руководиоцима медицинских служби разматра сва питања од значаја за ефикасно функционисање установе и обезбјеђивање што бољих услова за пружање услуга пацијентима, укључујући и актуелну епидемиолошку ситуацију и адекватно суочавање са изазовима које она носи.
Према подацима Института за јавно здравство Републике Српске тренутно се налазимо у периоду највеће активности вируса грипа и осталих респираторних вируса која обично траје до почетка марта. Сви респираторни вируси се лако преносе капљицама које се из уста и носа обољелих избацују током кијања, кашљања, говора, ваздухом, рукама и предметима из околине који су непосредно дошли у додир са секретом из уста и носа обољелих. Томе нарочито погодује дужи боравак у затвореном простору већег броја људи и слабо провјетравање просторија.
Начини на које можемо смањити ризик од заражавања:
– Хигијена руку, нарочито прије јела, по повретку са јавних мјеста гдје се окупља већи број људи, након кијања и кашљања;
– Учестало провјетравање просторија;
– Појачана хигијена, нарочито у простору гдје борави већи број људи (школе, вртићи, радне организације…);
– Избјегавање окупљања у затвореним просторима;
– Употреба једнократних папирних марамица за брисање носа и њихово одлагање у корпу за отпатке непосредно након употребе;
– Заштита носа и уста папирним марамицама приликом кијања и кашљања и њихово одлагање у корпу за отпатке одмах након употребе;
– Изолација обољелих, односно повратак обољелих лица у колектив тек након потпуног оздрављења;
– Ношење маски преко уста и носа приликом одласка у здравствене установе;
– Ношење маски приликом боравка у затвореном простору гдје борави већи број лица, нарочито се препоручује особама са оштећеним имунитетом и особама које болују од хроничних болести;
– Вакцинација против грипа.
Уколико се јаве симптоми респираторних инфекција обољела особа треба да:
– Током трајања болести остане код куће, избјегава одласке у колектив;
– Одмара;
– Конзумира веће количине топлих напитака – чајева, супе;
– По потреби користи лијекове за скидање температуре;
– Редовно користи прописану терапију;
– Уколико симптоми трају дуже од два дана или се погоршавају да се јави на преглед љекару;
– Без прегледа и препоруке љекара ни случајно да не користи антибиотике на своју руку јер антибиотици не дјелују на вирусе, већ нарушавају нормалну микрофлору организма и тиме додатно отежавају борбу против инфективних агенаса.
Пацијентима са хроничним обољењима препоручује се да за подизање терапије, упутница и слично контактирају телефоном своје тимове породичне медицине, како не би долазали у Дом здравља уколико није неопходно, односно како би што брже и ефикасније могли преузети неопходне документе.