Градском Удружењу пензионера пријаву за бесплатну бањску рехабилитацију предало је 147 пензионера, што је готово дупло више пријављених од предвиђених 86 Дервенћана који ће о трошку предсједника и Владе РС бити упућени у бањско – климатске установе.
Републичко удружење пензионера објавило је 5. фебруара позив за подношење пријава за упућивање на бањску рехабилитацију укупно 4.309 припадника најстарије популације у Републици Српској, а које ће бити финансирано из буџета предсједника Српске Милорада Додика и подршку Владе.
Предсједник дерветског удружења Вељко Спасенић рекао је да за овај вид рехабилитације влада велико интересовање дервентских пензионера.
– Наше удружење има могућност да пошаље 86 пензионера на седмодневну бањску рехабилитацију, а на објављени оглас пријавило се 147 пензионера. Ми смо формирали комисију која ће до краја марта направити коначну ранг – листу пензионера, а која ће бити истакнута на огласној плочи удружења – казао је Спасенић и додао да је највише пријављених изразило жељу да борави у теслићкој „Бањи Врућици“, потом „Бањи Кулаши“ у Прњавору и „Мљечаници“ у Козарској Дубици.
Један од услова за избор корисника овог права биће и то да у протеклих десет година нису боравили у бањи на терет Удружења пензионера РС, Борачке организације и Фонда здравственог осигурања.
– Тражили смо од Борачке организације списак пензионера који су користили бањску рехабилитацију по борачком основу, али и од Фонда здравственог осигурања и Фонда за пензијско и инвалидско осигурање. Удружење не може разматрати документе на основу болести, јер немамо стручно лице да утврди степен болести пензионера, већ ће комисија одлучивати искључиво на основу материјалног стања пензионера, на основу пензионог чека, и других докумената тражених у објављеном огласу – рекао је Спасенић.
Према најави из Удружења пензионера Српске прва прва група пензионера у бању могла да буде упућена већ у априлу или мају.
Подршка
Предсједник Удружења пензионера Дервенте истакао је да, осим са републичким институцијама, имају одличну сарадњу и са локалном управом.
– У претходним годинама препозната је ситуација у којој се налази наша популација, па из градског буџета имамо подршку за набавку лијекова и плаћања електричне енергије најугроженијим пензионерима и трошкове рада удружења. Та средства лани су износила 70.000 марака и веома смо захвални Градској управи за разумијевање и подршку – рекао је Вељко Спасенић.