Друштво

И овогодишњи род љешника путује на тржиште ЕУ

На парцелама под љешником предузећа „Еко – Босанска Посавина“ ових дана приводи се крају берба, односно прикупљање плодова који ће се послије прераде наћи на тржишту Европске уније, а година је за ово воће била веома изазовна.

Принос је, према ријечима технолога производње Бранислава Чокића, задовољавајући, односно на млађим засадима у шестој или седмој години било је око три килограма рода по грму, а у старијим и до четири килограма. Иако су очекивања била већа, суша у периоду наливања плода и киша у каснијој фази условили су да маса плода буде мања, док је број плодова на усјевима добар.

– Осим  тога, имали смо високе количине падавина у кратком временском периоду па смо један проценат плода изгубили, јер су бујице однијеле дио плодова и прекриле их земљом. На површини од око 60 хектара на којој беремо љешник, имамо око 23.000 садница и очекујемо укупан принос између 70 и 80 тона – каже Чокић.

Падавине у протеклом периоду условиле су и већу влажност плода, па ће, како истиче, и процес сушења изискивати веће трошкове.

– Сушења ће трајати дуже, што даље условљава већи утрошак енергената да би се влажност плода довела у ниво прихватљивог – рекао је Чокић.

Плодови се са парцела транспортују у складиште у којем даљом обрадом најприје буду очишћени од крупних нечистоћа које су доспјеле са њиве, потом опрани и ручно очишћени плодови љешника иду на сушење, а потом се пакују за извоз.

„Еко – Босанска Посавина“ љешник са својих парцела извози у Хрватску, гдје се налазе дорадни капацитети, а осим тога откупљује и плодове и пружа савјетодавну подршку свима онима који желе да се баве узгојем овог воћа.

– Имамо неколико коопераната са којима сарађујемо и који под засадом имају око 65 хектара, а добродишли су сви који имају интересовање за узгој љешника. Ми им нудимо саднице и стручну помоћ током неколико година, а ако су ближе и одржавање засада. Такође, кооперантима гарантујемо и откуп произведених количина љешника – казао је Чокић.

Проширење засада

Након што заврше овогодишњу бербу љешника за постојећих око 210 хектара под засадом, у плану је проширење парцела под овим воћем за још око 40 хектара.

– Послије ове бербе крећемо са вађењем садница и припрему нових парцела за садњу. Саднице су доступне на тржишту – кажу у „Еко – Босанској Посавини“.

Related posts

ПОЧЕЛА НОВА ШКОЛСКА ГОДИНА

admin

Дервенћани четврти на
регионалном такмичењу

Derventski List

Данас хладно, на планинама снијег

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još