ДруштвоИЗДВОЈЕНО

Квалитетнија настава за дјецу са
потешкоћама важан сегмент образовања

Унапрјеђење инклузивног образовања и подршка ученицима са различитим врстама потешкоћа, првенствено дјеци са оштећењем вида, тема је симпозијума који је данас у Дервенти окупио стручњаке из области дефектологије из БиХ,  Србије, Хрватске, Македоније, Словеније, Црне Горе и Санкт Петербурга.

Овај међународни скуп под називом „Заједно ка инклузији: изазови, перспективе и рјешења” организовали су Центар за дјецу и омладину са сметњама у развоју „Будућност“ и Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Земуна, а директор дервентске установе Владан Поповић објаснио је да је остварен велики напредак у области школовања дјеце која имају проблем са видом.

– Наша установа, као и сличне установе у региону, пружају подршку школама и ученицима како би дјеца што боље савладала наставно градиво и што боље се уклопила у редовни образовни систем. Школе се нама могу обратити у ситуацијама када је потребно препознати преостале способности ученика и како би се методички радило са дјецом која имају проблема са оштећењем вида и коју врсту асистивне технологије требају да користе – рекао је

Поповић додавши да се у Републици Српској у основним школама образују 53 слијепа и слабовида ученика.

– Захваљујући Министарству просвјете и културе законска регулатива веома је добро постављена и нови програми се у сарадњи са Републичким педагошким заводом континуирано усавршавају, тако да се слабовида дјеца образују према редовном наставном плану и програму који је прилагођен њиховим способностима. Наравно, и даље има мјеста за напредак и неопходно је да се систем константно надограђује како би сва дјеца имала једнак статус у образовању и како би једнако квалитетно усвојила неопходна знања – нагласио је Поповић.

Подршку у организовању међународног симпозијума пружила је и Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Земуна, а директорица Јелена Вукић истакла је да се у Србији већ 15 година проводи инклузија и да су дјеца све више укључена у школе типичног развоја.

–  Оно што је новина јесте да су пре две године уведени ресурсни центри и тренутно их има 13. Наша школа постоји 107 година и наше искуство делимо са школама у инклузији и пружамо им све типове подршке, а укључујући и помоћ у виду обезбјеђивања дидактичког материјала – објаснила је Вукићева додавши да је размјена искустава од великог значаја за све учеснике овог симпозијума.

Дио овог скупа су и стручњаци из загребачког Центра за одгој и образовање „Винко Бек“, а директорица ове установе Ивана Ротем казала је да су већ три деценије дјеца са оштећеним видом у Хрватској дио редовног образовног система.

– Имамо мобилни тим од 30 стручњака који су на располагању дјеци од вртићког до школског узраста. Један од проблема са којим се сусрећемо јесте да наш напредак, али и наше подухвате, држава није законодавно на вријеме испратила, али мало – помало и на захтјев родитеља, препознаје се наша улога – истакла је Ротем.

Владимир Макарић, помоћник министра здравља и социјалне заштите РС за ресор социјалне, породичне и дјечије заштите, нагласио је да су пред учесницима симпозијума теме које се свакодневно јављају у раду са дјецом.

– Надам се да ће доћи до рјешења како поступати у отвореним питањима са којим се дефектолози суочавају. Министарство здравља и социјалне заштите проводи реформу система социјалне заштите и донесена је стратегија социјалне заштите за период 2023-2029. године у којој су предложене мјере за унапрјеђења овог система и које ће директно утицати на положај лица са инвалидитетом – додао је Макарић.

Симпозијум је отворио градоначелник Игор Жунић истакавши важност посла који обавља Центар „Будућност“, а симпозијуму су присуствовали и директори, наставници и професори основних и средњих школа, као и представнци Центра за социјални рад Дервента. 

Дио учесника из земаља региона, симпозијум је пратило путем видео линка.

Related posts

Опрез због могућег невремена

Derventski List

Покренуте активности за
оснивање Завичајног музеја

Derventski List

Група „Аркобалено“ обрадовала младе фудбалере

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još