Добри приноси меда обиљежили су овогодишњу пчеларску сезону, па су послије неколико тешких година за пчеларство тегле обилно напуњене квалитетним медом.
Пчеларству су, првенствено, ове године погодовале временске прилике, што је друштвима омогућило да остваре свој максимални учинак.
Власник пољопривредног газдинства „Биодар“ Чедомир Ћорић брине о 200 пчелињих друштава, а кошнице су ове године биле умногоме медоносније.
– Већ сада можемо рећи да је принос по пчелињој заједници задовољавајући. Багрем је медио у просјеку 15 килограма по кошници, слично је било и са липом, тако да се може рећи да су кошнице далеко медоносније него у претходне двије године – казао је Ћорић предвиђајићи да ове године неће бити потребна прихрана пчела.
– Допуна хране обично се обавља у јулу и августу, али узевши у обзир количину приноса, не вјерујем да ће бити потребе за тим. Постоји бојазан од појаве гриња, али ја преферирам еколошки прихватљиве препарате за сузбијање штеточина, тако да ћу се припремити и за то – додао је Ћорић напоменувши да се „Биодар“ међу своје производе убраја и медне мјешавине са куркумом и ђумбиром, те полен и прополис.
Пчелињак породице Радановић, такође, је напунио тегле, а принос је био у просјеку 25 килограма по кошници.
– Ова пчеларска сезона је и више него успјешна. Захваљујући погодним временским условима и доброј бризи о пчелињаку остварили смо и добар и квалитетан принос и за разлику од претходних година, оба врцања су нам до сада била успјешна. И вјерујем, како сада ствари стоје, неће бити потребе за прихраном, јер слиједи ливадска паша која ће засигурно ојачати друштва – казао је Дејан Радановић.
Цијена
По свему судећи цијена меда од 25 марака по килограму остаје непромијењена.
– Задржали смо квалитет меда, а потражња је, такође, на задовољавајућем нивоу и нема разлога да се цијена значајно мијења – кажу пчелари.
