Органска производња у Републици Српској додатно ће бити усклађена са законским регулативама Европске уније, а произвођачима омогућен лакши извоз производа.
Прецизирано је то Нацртом закона о органској производњи у Републици Српској о којем су данас представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде организовали јавну расправу у Дервенти.
Начелница Одјељења за органску производњу у овом министарству Драгана Зец казала је да је ово законско рјешење Народна скупштина РС усвојила 16. децембра прошле године и да је рок за јавне расправе 90 дана.
– Један од новитета је увођење регистра регистар органских произвођача који ће нам дати податке о тачном броју оних који се баве органском производњом, а новина је и база доступности на тржишту репродуктивног материјала биљака. Такође, предвиђено је и скраћено вријеме конверзије, односно период преласка са конвенционалне производње на органску, али и одређена нова рјешења у области контрола – казала је Зец додавши да су корисна и искуства и приједлози произвођача која се прикупљају током јавних расправа.
У Републици Српској регистрована су 104 произвођача у области органске производње, од који су пет из Дервенте.
Послије јавне расправе, представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС одржали су и обуку за присутне произвођаче о увођењу у систем органске производње.
Виши стручни сарадник за органску биљну прозводњу и промет органских производа Кристина Бајчић рекла је да је циљ обуке да се у процес органске производње уведе још 100 произвођача.
– Пут ка систему сертификације није дуг, а први корак је да се јаве контролној организацији гдје ће добити све инструкције – казала је Бајчићева.
Представник „Органик контрол система“, сертификационе куће органских производа из Суботице, а која послује у Лакташима, Синиша Бједов рекао је да је потражња за органским производима све већа, а самим тим расте и број произвођача.
– Највећа концентрација овог вида производње је у Херцеговини – прецизирао је он.
Славен Сибинчић из Доњих Смртића казао је да своју производњу већ заснива на принципима органске производње, и да је сваки вид обуке добродошао.
– Бавимо се пластеничком производњом, а крећемо и са пчеларством, а сакупљамо и његујемо старе егзотичне сорте. Већ сам у процесу сертификације – казао је Сибинчић.
Јавној расправи и обуци присуствовао је и в.д. начелника Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Славен Пашалић.