Спорт

Одбојкашки клуб 25 година
кућа одличног спорта

Низ дуговјечних и успјешних спортских колектива у граду на Укрини чини и Одбојкашки клуб „Дервента“ који се у 25 година постојања златним словима успиао у спортску историју Дервенте.

На десетине и стотине чланова, који су у протекле двије и по деценије „остављали срце на терену“ и предвођени одбојкашким зналцима у свој град доносили пехаре и титуле, један су од поноса дервентског спорта.

Свима њима у част, али и љубитељима одбојке на радост, дервентски Одбојкашки клуб јубилеј ће обиљежити 6. децембра Свечаном скупштином.

Почеци

Иницијатива за оснивањем одбојкашког клуба послије Одбрамбено – отаџбинског рата, када се спортски дух посепено почео враћати у Дервенту, потекла је од одбојкашких судија Радована и Радислава Врачевића, уз подршку одбојкаша и одбојкашких радника, Драгана Милића и Недјељка Буркановића. Постоје подаци да се одбојка у Дервенти играла и тридесетих година прошлог вијека, а 1971. године основан је мушки одбојкашки клуб, да би седам година послије Дервента добила и женски одбојкашки клуб, који су дјеловали до почетка рата. Имала је Дервента позната имена у свијету одбојке, која су са одушевљењем прихватила иницијативу и дала подршку формирању женског одбојкашког клуба.

Оснивачка скупштина одбојкашког клуба „Демос“ одржана је 28. децембра 1998. године, а клуб је регистрован 1999. године. На тај начин, иако у потпуно новом клубу, настављена је традиција одбојке у Дервенти. Оснивачкој скупштини присуствовали су и високи званичници Одбојкашког савеза Републике Српске, представници града, као и љубитељи одбојке, али и других спортских колектива. Град је у то вријеме био без спортске дворане, па је група ентузијаста предвођена Рајком Стјепановићем – Мајором поред Старог моста припремила одбојкашки терен на пијеску, на којем су и обављене прве припреме такмичарских селекција за наредну сезону.

Формиран је камп „Укрина“ да би се на једноставан начин одбојка представила дјевојкама заинтересованим да тренирају овај спорт, а циљ је  био омасовити играње одбојке у школама, покренути школу одбојке, те у што краћем периоду формирати екипу која би се такмичила у првенству Републике Српске.

За првог предсједника Скупштине клуба изабран је Трипо Нинчић, а за предсједника Управног одбора Драган Милић, док је први секретар клуба био Радован Врачевић. Први тренери у новоформираном клубу били су Драган Милић, Мирјана Пуљизовић, Нада Покрајац, Стојанка Пјерановић и Душанка Кресојевић, све бивше пријератне одбојкашице и играчи Одбојкашког клуба „Демос“.

Прва утакмица

и прва титула

Први званичан сусрет Одбојкашки клуб „Демос“ одиграо је 7. октобра 1999. године у гостима у оквиру Друге женске одбојкашке лиге – Запад, а резултат је уписан на конто Одбојкашког клуба „Младост“ из Брода 0:3. Утакмице на домаћем терену клуб је играо у сали Основне шкле „19. април“ све док Спортска дворана није у потпуности реновирана. У историју клуба уписан је први састав екипе која је премијерно наступила у дресу „Демоса“ и то Маја Пуљизовић, Јасна Душанић, Биљана Марић, Љиљана Милошевић, Наташа Цвијетић, Љиљана Балабан, Весна Ковачевић, Невена Покрајац, Јелена Милошевић, Сунчица Петрић, Љиљана Лејић и Дијана Кркељаш. Њих су на првој утакмици предводиле тренери Мирјана Пуљизовић и Нада Покрајац.

Иако тек формиран, клуб је свој огроман одбојкашки потенцијал показао већ наредне 2000. године, у јануару, када су пионирке на првом шампионату Републике Српске у Угљевику освојиле златну медаљу. Била је то сјајна најава резултата које ће та млада генерација пионирки касније донијети клубу. На том шампионату за Одбојкашки клуб „Демос“, наступиле су Јелена Родић, Јелена Босић, Наташа Поповић, Дајана Кресојевић, Јелена Латиновић, Тања Савковић, Биљана Раилић, Јелена Врачевић, Сања Вукичевић, Биљана Марић, Дијана Кркељаш и Сања Керкез. Тренерски тандем који је послије само неколико мјесеци рада одмах донио велики резултат клубу, били су Нихад Пуљизовић и Радован Врачевић.

Прелазак у Прву лигу

Оживљена дервентска привреда препознала је ентузијазам, али и квалитет рада спортских колектива, па је клуб 2001. године промијенио име у Одбојкашки клуб „Ехта – Р“, настављајући да се под новим именом такмичи у Другој лиги Републике Српске. Дошло је и до промјена у управљачкој структури, а за новог предсједника Управног одбора изабран је Борислав Милојевић. Исте године, у мају, иако млад клуб и друголигаш, захваљујући добрим односима и контактима руководства, у Дервенти угошћавају вишеструке шампионе Републике Српске -„Јединство“ из Брчког, са којим је одигран ревијални сусрет пред 800 гледалаца.

Вриједно признање на адресу клуба стиже крајем 2001. године од стране ппштине Дервента, када је тадашњи тренер Мирјана Пуљизовић, проглашена за најбољег спортског радника. Двије године касније, Одбојкашки савез Републике Српске поводом десетогодишњице постојања савеза додјељује бронзане плакете тренеру Мирјани Пуљизовић и судији Радовану Врачевићу за велики допринос развоју одбојке у Републици Српској.

Све до сезоне 2005/2006. дервентске одбокашице наступају у Другој лиги, да би у тој сезони напокон оствариле дугогодишњи циљ, пласман у виши ранг. Као другопласирани тим у претходној сезони, изборено је учешће на квалификационом турниру за попуњавање Прве лиге Републике Српске у Источном Сарајеву и затим пласман у прволигашко друштво. На поменутом турниру, уз екипу из Дервенте, наступили су и „Славија“ из Источног Сарајева, „Фамос“ са Пала и „Младост“ из Рогатице. У утакмици првог кола, дервеннтске одбојкашице су изгубиле од „Славије“ 1:3, у другом колу савладале су „Фамос“ са 3:0, да би у посљедњој утакмици, која је директно одлучивала ко ће заједно са „Славијом“ ући у виши ранг, одбојкашице савладавају „Младост“ из Рогатице са 3:2. Екипу која је изборила историјски пласман у виши ранг чиниле су Јелена Родић, Јелена Босић, Горица Јефтић, Рада Аџић, Слађана Аџић, Дуња Аничић, Љиљана Продић, Даша Мујачић, Јелена Гајић, Вања Росић, Јелена Субић, Биљана Миладиновић, Јелена Милинковић и Николина Векић, предвођене тренером Владом Ковачевићем. Одбојкашки клуб је 2004. године проглашен за најбољи спортски колектив у Дервентии, а исту титутлу одбранио је и догодине, када је индивидуално признање добила и Горица Јефтић, као најбољи спортиста општине у женској конкуренцији.

Титула шампиона Српске

Почетком марта 2006. клуб поново мијења име, у Одбојкашки клуб „Дервента“, под којим дјелује и данас. Двије године касније, захваљујући добром раду и резултатима, поново бива проглашен најбољим спортским колективом у Дервенти, а капитен екипе Маја Пуљизовић, проглашена је за најбољег спортисту у женској конкуренцији.

Послије готово деценије такмичења у Првој лиги Републике Српске, клуб постиже највећи успјех – осваја титулу шампиона Републике Српске у сезони 2014/2015. и пласман у Премијер лигу БиХ. Управни одбор који су чинили Слободан Шакотић, Рајко Стјепановић, Душко Нинковић, Васкрсија Концулић, Александар Ђукић и Татјана Гајић, на челу са Ђорђом Тутњевићем, направио је одличан посао. Уз освајање титуле, исте године међу четири најбоље екипе у држави, биле су и јуниорке и кадеткиње. Годину успјела употпуњава и Јелена Нинковић која је изабрана за најбољег спортисту општине у женској конкуренцији. Чланови шампионског тима, чија имена су у клупске анале уписана златним словима биле су Јелена Нинковић, Моника Валандро, Николина Тутњевић, Зорана Макивић, Јелена Шакотић, Виолета Концулић, Дениса Хусеинбашић, Рада Аџић, Маја Живковић, Рада Савић и Анабела Јовичић. Допринос освајању титуле дале су и Нада Ђукић и Јелена Којић, које су дио сезоне пропустиле због најсрећнијег разлога, трудноће, а такође су свој допринос титули дале и Душка Кењало, Дуња Аничић, Настасја Новић, Драгана Бабић, Валерија Драгичевић и Сара Хрустић. Са клупе је екипу предводио тренер Драган Моћић уз велику помоћ Владе Ковачевића, и захваљујући огромном таленту дјевојака и вриједном раду тренера, остварен је највећи успјех клуба.

Поједине одбојкашице су постигле и огромне успјехе у даљој каријери. Двије сезоне у клубу, прије освајања титуле, провела је Анђелка Радишковић, данас капитен репрезентације БиХ. Такође, Душка Кењало послије само једне сезоне у првом тиму „Дервенте“ обукла је дрес брчанског „Јединства“ и за седам година колико је играла за тај клуб, освојила је шест  титула шампиона БиХ, седам пута Купа БиХ и исто толико Купа Републике Српске. Каријеру је даље наставила у Финској, а данас игра у Хрватској. Сјајну каријеру има и Јелена Шакотић. Послије титуле шампиона Републике Српске са „Дервентом“, освојила је још једну са бањалучким „Борцем“ у чијем саставу данас игра мечеве Премијер лиге БиХ.

Дервенћанке у елитном одбојкашком друштву одигравају двије сезоне, послије чега се поново враћају у Прву лигу Републике Српске. Промјеном Управног одбора и смањењем средстава клуб се окреће у потпуности играчком кадру створеном у својој школи, па послијејош двије сезоне (2019/2020) прелази у Другу лигу Републике Српске, у којој се и данас такмичи.

Клуб данас чини 160 дјевојака распоређених у четири селекције. Са школом одбојке и њихових 60 чланова ради Марина Росић, предпионирску селекцију, 55 дјевојака, тренирају Драгана Бабић и Златко Миоданић, док са пионирском селекцијом коју чини 25 одбојкашица ради Даниел Ложњаковић. Први тим у походу на повратак у Прву лигу РС предводи тренер Драган Моћић. Међу успјехе клуба уписана је титула Јелена Попадић која је 2023. године, тада капитен пионирске селекције, изабрана за најперспективнијег спортисту града.

Управни одбор клуба, предвођен предсједником Драганом Алексићем, направио је четворогодишњи план чији је главни циљ да се клуб што прије врати тамо гдје припада, међу најквалитетније екипе Републике Српске.

Свечана сједница

Одбојкашки клуб ће 25 година постојања обиљежити свечаном сједницом Скупштине клуба у петак, 6. децембра у 19 часова у малој сали Центра за културу. – Све који желе да погледају које су се то личности посебно истакле и дале огроман допринос развоју клуба, позивамо да својим присуством увеличају свечану Скупштину клуба – позвали су из Управог одбора овог спортског колектива.

Одбојка на пијеску

Упоредо са оснивањем клуба, покренут је и турнир у одбојци на пијеску, а први турнир је одржан већ 2000. године и окупио је 39 екипа, 12 у женској и 27 у мушкој конкуренцији. Већ идуће године двојац из Дервенте, Јасна Душанић и Слађана Аџић на турниру у Бањалуци постају шампиони Републике Српске у одбојци на пијеску, савладавши у финалу, такође пар из Дервенте, Јелену Родић и Јелену Босић. Традиција одбојке на пијеску се наставља упоредо са животом клуба и врло брзо турнир добија међународни карактер. Побједници турнира су имали прилику да на Балканском првенству представљају БиХ, а прву златну медаљу за одбојку у БиХ у историји освајају Дервенћанке Јелена Шакотић и Маја Живковић на Балканском првенству у Македонији. Упркос свим изазовима, „Дервента опен“ и даље опстаје и иза себе има 23 издања, изузев 2007. и 2020. године када турнир није одржан. Најтрофејнији домаћи пар са три освојене титуле је Јелена Родић/Јелена Босић, али Јелена Родић је, уз Тамару Ђапу из Шипова, најтрофејнија са укупно пет освојених турнира, у женској конкуренцији. Код мушкараца, натрофејнији пар су браћа Брчаци, Лука и Ненад Шормаз са четири освојена турнира узастопно, а Ненад има још двије освојене титуле са другим играчима.

Related posts

Сергеј Милошевић
трећи пут првак Српске

Derventski List

Милојевић на побједничком
постољу у Крешеву

Derventski List

Илић јуниорски
вицешампион БиХ

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još