Предсједник Републике Српске Милорад Додик на јавној трибини „Разговор са предсједником“, која је одржана вечерас у Центру за културу, говорио је о актуелној политичкој ситуацији у Републици Српској, БиХ, региону и свијету о економским и безбједоносним питањима, судском процесу који се води против њега, о развоју и привредном амбијенту у Дервенти и финансијској подршци републичких институција за неколико пројеката у граду.
-Разговор са предсједником смо организовали већ неколико пута, а послије Васкрса бићемо и у неким другим градовима. У Дервенти смо имали и састанак у Градској управи, а са људима разговарамо шта су њима приоритети, да их упознам са ситуацијом у Републици Српској, да видимо на који се начин кретати даље о економским, политичким, безбједоносним питањима. Људи воле Републику Српску и желе да буде мирна и стабилна и очекују од њеног руководства да то осигура. Волим људе, никога не мрзим, волим свој српски народ који ме изабрао да га заступам и сва моја политика се заснива на препознавању опасности које би биле лоше за мој народ у неком наредном периоду – рекао је Додик новинарима прије трибине на којој се дотакао многих актуелних дешавања.
-Ја сам од оних који је учествовао и памти ратна времена и не бих волио да нико више упозна таква времена. Не желим да будем лидер који ће допринијети да се поново на гробљима додају нови споменици страдања. Не могу допустити да у политичком смислу будемо окупирани, да нам се одузму права и имовина или било шта друго. Људи овакву политику подржавају и у анкетама то износи 62 одсто – нагласио је Додик који је трибину почео присјећањем на Дервенту из периода када је била разорена, истичући да је сада средина за похвалу и примјер.
-Овдје сам да скренем пажњу на процесе који се дешавају све у намјери да заједно са вама створимо јединство у томе шта су нам приоритети. А свима нама је заједничко да обезбједимо мир и да наша дјеца живе у миру. Ја сам изабрани предсједник који мора да води рачуна о томе шта народ који ме изабрао од мене очекује, а мислим да сам свих година од када ме бирате то обезбједио, да Република Српска буде видљива. Народ је давно разумио да без Републике Српске овдје нема слободе и не могу дозволити да било какви процеси који се воде од стране Сарајева или међународних структура нама намећу процесе који су против нашег интереса – рекао је Додик уз поруку да је Република Српска примарна у свему, да добро стоји институционално и без видљивих проблема, са стабилном структуром власти.
-БиХ се показује као неуспјешна земља и зато је огроман међународни интервенционизам, учешће странаца који учествују у доношењу одлука. Ми не смијемо да водимо политику миграције и Милорад Додик и његова екипа не дозвољавају ни један аранжман око миграната за простору Републике Српске, гдје су предвидјели да прихватимо око 20.000 миграната- рекао је Додик истичући да је са пријатељима Српске, прије свега Русијом, обезбјеђено нормално функционисање, и да није било кашњења у исплати пензија или плата.
-У прошлој години смо имали раст домаћег производа двије милијарде, а инвестиције су износиле двије милијарде и осамсто милиона марака. Ми смо земља са најмањим буџетским дефицитом, наша задуженост је најмања од земаља у региону. Отежавајућа чињеница је да 289.000 запослених сервисира 280.000 пензионера. Данас сам чуо да у Дервенти има 902 привредна субјекта од чега 31 има претежно страно власништво, што говори да пословни амбијент функционише – рекао је Додик и подсјетио да је на састанку са руководством града разговарао о инвестицијама и подршци републичких институција.
Дервенћани су искористили прилику да предсједника питају, измедју осталог, за прикључак за ауто – пут код „Бркића воде“, а на шта је градоначелник Игор Жунић одговорио да се на томе интензивно ради, да је потребно вријеме и да је у току израда идејног рјешења за петљу.
Осим тога, Дервенћане су занимала питања која се односе на прекомпозицију власти на нивоу БиХ и рјешавање источне интерконекције, аеродром Требиње, слив ријеке Требишњице у вези хидроцентрале, стављање политичког мораторијума на питања које се не могу ријешити, те евентуално оснивање фонда на нивоу БиХ који би сакупљао новац за социјално угрожено становништво и борачку популацију.