Музички дјечији фестивал „Распјевани мај“ вечерас је 11. пут сцену дервентског Центра за културу обасјао талентима ученика основних школа из регије, као и ученике из установе која носи организаторску палицу фестивала, Центра за дјецу и омладину са сметњама у развоју „Будућност“, уз госте из Руске Федерације.
Осим такмичарског дијела који је у двије категорије представио плесне и вокалне способности школараца, фестивал је употпунио и ревијални дио.
Директор Центра „Будућност“ Владан Поповић подсјетио је да овај фестивал почива на идеји да се изједначе могућности дјеце са сметњама у развоју и типичне дјеце.
-Учесници су ученици основних школа из цијеле регије, а ове године имамо посебне госте из Санкт Петербурга из једне од најстаријих школа у Европи која ради са дјецом са оштећењем вида „К.К. Грота“, а један њихов ученик ће наступити у ревијалном дијелу – казао је Поповић додавши да ова установа сваке године настоји да побољша и омасови фестивал, у чему и успијева.
-Учесници се такмиче у двије категорије, виши и нижи школски узраст, а долазе из дервентских школа, те из Добоја, Петрова, Брода, Станара, Прњавора и Лијешћа, а осим ученика из руске школе и његове наставнице који ће се представити са три композиције, у ревијалном дијелу публика ће имати прилику погледати и наступ ученика „Бранко Ћопић“ из Прњавора – казала је сарадник у овој установи Наташа Тинтор.
Лијепа искуства са фестивала понијела је прошлогодишња побједница Сташка Милошевић из Брода.
-Обожавам овакве манифестације, прошле године сам овдје упознала нове пријатеље и чула нове пјесме. Учествовала сам и на Ђурђевданском фестивалу – рекла је ова ученица.
У посјети Дервенти поводом овог фестивала борави и делегација из Руске Федерације, а замјеник директора школе „К.К. Грота“ Марина Артамонова подсјетила је да сарадња између ове школе и „Будућности“ траје већ неко вријеме, а делегација по трећи пут борави у Дервенти.
-Наступ ученика и наставнице наше школе на овом фестивалу је као поклон Дервенти и Републици Српској. Надам се да ће наша посјета и учешће на овој манифестацији побољшати ниво фестивала и допринијети да од сљедеће године понесе статус међународног – казала је Артамонова.
Манифестацији је присуствовао и помоћник министра здравља и социјалне заштите РС Владимир Макарић.
-Први и једини фестивал у Српској у којем учествују дјеца са сметњама у развоју ове године има још посебнији карактер, јер укључује наступ ученика из Санкт Петербурга захваљујући сарадњи министарства, „Будућности“ и „К.К. Грота“. Министарство помаже Центар „Будућност“ кроз различите активности и овај догађај – рекао је Макарић.
Фестивал се и ове године одвија под покровитељством града, а градоначелник Игор Жунић истакао је значај инклузије који носи „Распјевани мај“.
-Ова прича почела је скромно, а сваке године доноси неки љепши вид, а сигуран сам да ће се фестивал, послије ове године када смо угостили представнике из Русије, попети степеницу више и постати интернационални. Врло је важна синергија и инклузија између дјеце са сметњама и дјеце која иду у редовну наставу, а овај фестивал показује да су сви једнаки, имају исте способности и таленте – рекао је Жунић оцијенивши да ова јединствена манифестација заслужује подршку свих.
Резултати
Према оцјенама трочланог жирија у саставу професорица Милијане Жунић, Драгане Латиновић и наставнице Виолете Пећић титулу најбоље у првој категорији заслужила је Емилија Алексић, док је другопласираном у тој категорији проглашена Маја Дујковић. Већ трећу годину заредом титулом најбољег у другој категорији крунисан је Никола Зечевић, док је друго мјесто припало Јовани Новић.