Аутори најљепших ћириличних рукописа пристиглих на конкурс Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“ награђени су вечерас у Народној библиотеци „Бранко Радичевић“, а тим поводом професор др Душко Певуља одржао је и предавање инспирисано дјелом и радом Иве Андрића.
Предсједник дервентске „Просвјете“ Далибор Ђекић истакао је да је на овогодишњи конкурс пристигло 105 радова из цијеле Републике Српске.
-Матерњи језик је основа српског националног идентитета уз писмо српског народа, ћирилицу. Највећа бојазан и уједно велики разлог због којег организујемо овакве активности, јесте губитак свог писма и језика, због продора страних ријечи у српски језик и зато мислим да је на просвјетним радницима да раде више на томе како бисмо сачували свој идентитет – рекао је Ђекић.
Предавање „Иво Андрић – педесет година од упокојења“ заинтересовало је бројне присутне, а др Певуља је истакао да је водиља предавања актуелност Андрића као писца, бесмислена прича о његовој припадности, његов однос према феномену Босне, као и књижевном стварању и литератури.
-Андрић је један од ријетких писаца чија дјела се читају из неколико разлога, а један основни је јер је најзначајнији стилиста који је писао на нашем језику, а његов захват у стварност Босне је нешто што његово дјело чини трајно актуелним и то је нешто што Андрића чини живим – рекао је Певуља.
Награђени ћирилични рукописи
У категорији ученика основних школа златно перо додијељено је ученици седмог разреда Ани Петковић из ОШ „Никола Тесла“ из Дервенте, док је сребрно перо заслужила Дуња Јеврић, такође ученица седмог разреда из ОШ „19. април“ из Дервенте, а бронзаним пером крунисан је рукопис ученице шестог разреда Николине Радишковић из ОШ „Ђорђо Панзаловић“ из Осиње. Међу средњошколцима, најљепшим рукописом проглашен је рад ученице трећег разреда СШЦ „Пале“ Софије Ђођић, док је сребрно перо припало ученици првог разреда СШЦ „Михајло Пупин“ из Дервенте Теи Живковић, а бронзано је освојила ученица другог разреда СШЦ „Источна Илиџа“ Андреа Голубовић.
У категорији одраслих златно перо завриједио је рад Сњежане Перић из Осиње, док је сребрно перо уручено Николи Малићу из Горњих Палачковаца, а бронзано перо добила је Аница Сарић из Дервенте.