Скупштинa града усвојила је данас једногласно буџет града за идућу годину у износу од 27,7 милиона марака, којим су предвиђена већа издвајања за стипендије, спорт, организације и удружења, те око два милиона марака за инвестиције.
Скупштина града усвојила је, једногласно, буџет града за идућу годину у износу од 27,7 милиона марака, којим су предвиђена већа издвајања за стипендије, спорт, организације и удружења, те око два милиона марака за инвестиције.
Посљедњу овогодишњу сједница, иако је имала обиман дневни ред, карактерисала је ефикасност с обзиром да су усвојене све тачке дневног реда, а најопширнију расправу изазвало је, очекивано, разматрање Приједлога буџета града за идућу годину и Плана капиталних улагања.
Градоначелник Игро Жунић образлажио је најважније измјене у овом документу у односу на нацрт.
– Повећавају се грантови невладиним организацијама и удружењима за 40.000 марака, што значи да ће ова ставка у буџету износити 290.000 КМ, а новац ће бити усмјерен највећим дијелом Удружењу „Сунце“ за превоз корисника, те за подршку раду Црвеном крсту. Такође повећавају се и издвајања за стипендије студентима и ученицима за 30.000 КМ, а на располагању ће бити укупно 230.000 марака. Тиме ћемо стипендије повећати са 120 КМ на 150 КМ – објаснио је Жунић додајући да ће истовремено бити умањени грантови за покровитељства и спонзорства градоначелника за 50.000, па ће укупно износити 130.000 КМ, те капитални грантови непрофитним организацијама за 20.000 марака и износиће укуно 119.000 КМ.
Послије овог образложења градоначелника, шеф Клуба одборника СДС-а Бранко Катанић повукао је амандаман који се односио на повећање издвајања за стипендије у износу од 300.000 КМ, казавши да се нада да ће тенденција раста стипендија бити настављена. Катанић је додао и да буџет Дервенте из годину у годину биљежи суфицит, због чега се поставља питање планирања његове приходовне и расходовне стране, указавши и на потребу већег издвајања за спорт и подстицаје пољопривреди.
Шеф Клуба одборника СНСД-а Давор Симић казао је да је буџетски суфицит показатељ одговорног управљања буџетом, наводећи да је у пољопривреду на име подстицаја из градског буџета од 2006. до 2023. године исплаћено 5,8 милиона марака, док је из републичког буџета у пољопривреду у Дервенти стигло још 39.000.000 КМ.
Мирка Петрића, шефа Клуба одборника ПДП-а и ДНС-а, занимало је на који начин се може поспјешити наплата пореза.
Градоначелник је нагласио да није упознат да постоји и једна локална заједница у којој је здравље буџета на нивоу Дервенте, те да буџетски суфицит буде усмјерен у инвестиције.
– Слажем се да поједине области треба додатно уредити, и то планирамо да урадимо правилницима које ћемо предложити у наредном периоду. Такође, стратегијом развоја града, која ће такође бити припремљена, биће обухваћена и стратегија буџетирања, инвестиција и реализације пројеката, улагања у спорт и друге области. Све то је важно и због аплицирања за средства из других извора – нагласио је Жунић.
Планом капиталних улагања за 2025. годину, који су одборници подржали већином гласова, предвиђене су инвестиције у инфраструктуру вриједне 1,8 милиона марака. Иако је на овај документ било предложено 11 амандмана опозиције, послије образложења градоначелника да је упознат са већином приједлога и да ће се на њиховој реализацији радити у наредном периоду, одборници су амандмане већином повукли.
На засједању су усвојене и одлуке о висини стопе пореза на непокретности за 2025. годину, која остаје иста као и у овој години, односно ова стопа износиће 0,11 одсто, осим за непокретности у којим се непосредно обавља и производна дјелатност, а који подразумијевају објекте за производњу и складиштење сировина, полупроизвода и готових производа. У том случају пореска стопа износи 0,05 одсто. Усвојена је и Одлука о висини вриједности непокретности по зонама, као и Одлука о утврђивању висине накнаде за рад члановима Градске изборне комисије.
Потребну подршку добио је и Програм заједничке комуналне потрошње и Програм Санације и одржавања локалних путева ба подручју града за идућу годину, а усвојен је и Нацрт одлуке о комуналним таксама који ће бити упућен у јавну расправу.
Скупштина града усвојила и Програм рада парламента у идућој години, као и одлуке о издвајању средстава за област предшколског васпитања и образовања и економској цијени услуге у вртићу „Трол“ за идућу годину, а подржана је и одлука о додјели, условима додјеле и начину привременог кориштења јавних површина и висини накнаде на подручју града.
Такође, усвојени су и програми рада и финансијски планови јавних установа за 2025. годину и то Дома здравља, Центра за социјални рад, Народне библиотеке „Бранко Радичевић“, Спортског центра, Центра за културу, Туристичке организације, Геронтолошког центра, као и Програм рада и пословања Јавног предузећа „Дервентски лист и Радио Дервента“.
Зелено свјетло добио је и извјештај о раду вртића „Трол“ за радну 2023/2024. годину, годишњи програм рада ове установе за радну 2024/2025. годину и финансијски план установе за наредну годину, те је утврђена и листа стручњака за именовање конкурсних комисија за провођење поступка за пријем службеника у Градску управу.
Градоначелник Игор Жунић изразио је задовољство једногласним усвајањем буџета у износу од 27.748.000 марака, који је довољан за несметано функционисање града и установа, као и свих других сегмената.
– Драго ми је да су и одборници опозиције препознали овај буџет и гласали за његово усвајање. Покушао сам да и кроз јавне расправе и нацрт направим сарадњу са свим политичким партијама, јер мислим да без обзира на позицију и опозицију свако може да да свој допринос у овом буџету који ћемо сви заједно да живимо 2025. године – казао је Жунић оцијенивши да је буџет конципиран као социјални и развојни, те да ће ове године у инвестиције бити уложено барем два милиона.
– Такође, међу ставкама су и подстицаји за пољопривреду, повећали смо средства за спорт и средства за одређене манифестације из области културе и друштвених дјелатности, а покушали смо да нађемо и мјеру и за најосјетљивије категорије, тако да смо повећали студентске стипендије, у чему смо се нашли са отприлике истом идејом са опозицијом, а вјерујем да ћемо се у наредном периоду позабавити локалним приходима. Врло је важно да ти приходи буду објективни и добро наплаћени, као и да их усмјеримо у оно што је најквалитетније. Мој циљ је да послије усвајања стратегије развоја Дервенте правимо дугорочне планове, да дефинишемо наше стратешке циљеве и кроз њих да дефинишемо и буџет и пројекте у наредне три, четири године што ће бити облик финансирања који ће можда бити новитет, али ћемо барем знати јасно шта нас чека не само у наредној години – рекао је Жунић додавши да очекује и средства са виших нивоа власти.
– Вјерујем да ће приходи такође ове године бити већи, а очекујем и вишак прихода о чему ћемо се свакако изјашњавати заједно, а трудићу се да све добре идеје и визије без обзира од кога долазе, прихватим, размислим о њима и да разговарамо и нађемо најбоље рјешење за грађане Дервенте. У наредном периоду кроз одређене правилнике и нове одлуке које ћемо дати одборницима на разматрање идемо у уређивање града, фасада, помоћи заједницама етажних власника и прављења читавог амбијента за љепшу Дервенту – казао је Жунић.
Шеф Клуба одборника СНСД-а Давор Симић истакао је да је чињеница да се из године у годину из властитих средстава може издвојити новац за капитална улагања похвална и у данашње вријеме, ријеткост.
– Планом капиталних улагања прдвиђена су средства за изградњу и реконструкцију градских улица, локалних путева на сеоском подручју, изградња водовода и канализационих мрежа, те изградњу и проширење јавне расвјете, спортских терена и игралишта, паркова и остале спортске инфраструктуре, као и помоћ у изградњи вјерских објеката – рекао је Симић.
Шеф Клуба одборника СДС-а Бранко Катанић казао је да је буџет добио подршку опозиције првенствено јер су уважени и неки њихови приједлози.
– Прије свега, то су ставке које се односе на спорт, а формално и дјелимично је прихваћен и наш амандман који се односио на повећање стипендије ученицима и студентима, уз обавезу и договор да се након анализе, тај износ опет повећа – рекао је Катанић истакавши да су одборници опозиције, када је ријеч о форми плана капиталних улагања, и даље против таквог начина приказивања пројеката.
– Овај начин побројавања ставки изградње локалних путева, нејасно дефинисаних, у којим јединицама, дужинама и осталим параметрима, заиста отвара могућност и селективног рада, непознавања приоритета и статегије, а свједоци смо да је тај приступ раду довео нашу путну мрежу у јако лоше стање – рекао је Катанић.
Предсједник Скупштине града Синиша Јефтић изразио је задовољство радом сједнице и усвојеним тачкама које су се нашле на дневном реду, а истакао је да је усвојен и Програм рада Скупштине који дефинише теме за цијелу наредну годину.
– Гледајући остале локалне заједнице које имају проблем са самим конституисањем и усвајањем буџета да не би ишле у привремено финансирање, можемо бити задовољни нашом динамиком, а посебно једногласним усвајањем буџета. Такође, комплетирали смо и скупштински сазив одборника са замјенским мандатима, тако да имамо свих 29 одборника у парламенту – казао је Јефтић.
Шеф Клуба одборника Социјалистичке партије Бојан Земуновић казао је да је кроз усвојени буџет видљив континуитет повећања подршке спорту и младима.
– Повећани буџет за спорт и већа подршка студентима веомам су значајни, а такође улагања која су предвиђена Планом капиталних инвестиција од 1,8 милиона марака, похвална су – рекао је Земуновић.
На почетку засједања свечане заклетве положили су одборници Слободанка Миљевић из СНСД-а, Бојан Радановић из СП-а и Славко Бојанић из СДС-а који су преузели замјенске мандате. Миљевићева и Радановић дио су скупштинске већине коју уз њих чини 18 одборника СНСД-а, СП-а, Уједињене Српске и НДП-а.
План капиталних улагања у 2025. години
Помоћ у изградњи вјерских објеката 100.000
Изградња локалних путева 300.000
Изградња водоводне и канализационе инфраструктуре 500.000
Изградња спортских терена, игралишта, паркова, објеката и остале спортске инфраструктуре 300.000
Изградња јавних расвјета 50.000
Издаци за услуге пројектовање, надзора и остали трошкови за припрему документације 100.000
Санација и реконструкција инфраструктуре на градским улицама 350.000
Санација и реконструкција локалних путева 100.000
УКУПНО 1.800.000 КМ