Занимање агротехничар, које Стручна и техничка школа планира да образује и у школској години 2025/2026. годину, једно је од оних које ђацима усађују знања примјењива у пракси захваљујући садржајној практичној настави.
Планом уписа за наредну школску годину предвиђено је једно одјељење ове пољопривредне струке од 24 ученика, а професорица Маријана Јакшић – Пијетловић истиче да агротехничари из Стручне и техничке школе послије четири разреда буду оспособљени за самостални рад.
– Практична настава, којој дајемо посебан значај, реализује се у оквиру школе, односно у стакленику, гдје се бавимо производњом расада поврћа и цвијећа. Осим тога, производњу обављамо и на отвореном, а имамо и школски воћњак – објаснила је Јакшић – Пијетловићева додавши да по завршетку школовања агротехничари имају широк спектар могућности.
– Њима се отварају прилике за запослење у пољопривредним предузећима на различитим пословима, савјетодавним службама, пољопривредним апотекама, а агротехничари могу успјешно водити и сопствена газдинства или наставити даље школовање на некој од високообразовних установа – казала је Јакшић – Пијетловићева.
У овој струци добро се сналази Дуња Јелисић, ученица трећег разреда.
– Иако ова школа није била мој први избор, сада могу рећи да се нисам покајала. Kроз вријеме схватила сам колико су битне ствари као што су, природа, земља, биљке и сав труд који се улаже у производњу хране. Сада свему томе придајем више пажње. Осим тога, професори који нам преносе знање су веома сусретљиви и њихов приступ и посвећеност много значе сваком ученику – рекла је ова ученица.
Осим одјељења агротехничара, Стручна и техничка школа у школској 2025/2026. години планира упис још четири одјељења и то занимања пословно – правни трехничар, кулинарски техничар, техничар ЦНЦ технологија, те комбиновано трогодишње одјељење бравар заваривач и овогодишњи новитет механичар гријне и расхладне технике.
Дервентски лист ће и у наредним бројевима представљати занимања из уписне политике ове школе.