У Дому здравља набављени су нови апарати захваљујући којима пацијенти могу да добију додатне здравствене услуге које подржава Фонд здравственог осигурања, као и комерцијалне услуге.
Ради се о спирометру, дермоскопу и савременом апарату за лабораторију, који омогућавају превентивне прегледе, праћење стања хроничних пацијената, као и ситематске прегледе.
Дермоскопија, која се обавља на дермоскопу, неинвазивна је метода којом се постиже „ин виво“ визуелизација кожних морфолошких структура епидермиса, дермоепидермалне границе и папиларног дерма. Представља врсту површне микроскопије која је потпуно безбиједна, безболна и без икаквог ризика или компликација, а за овај преглед није потребна никаква припрема. Дермоскопијом је могуће рано откривање тумора коже и разликовање малигних од бенигних тумора, а дермоскопом се могу прегледати и друге кожне промjене чиме се допуњује правовремену дијагнозу и лијечење.
– Рано откривање меланома је веома значајно јер се ради о једном од најмалигнијих карцинома коже, те је потребно подићи свијест о значају превентивних прегледа, јер ако се на вријеме открију промјене на кожи интервенције дају одличне резултате. Само лијечење зависи од степена проширености болести у тренутку откривања, а најуспешније лијечење је рано откривање и хируршко уклањање меланома уз хистопатолошку анализу (преглед ткива под микроскопом). Свака промјена на младежу може бити меланом, стога је неопходан преглед доктора – објаснили су из Дома здравља.
Када се ради о апарату спирометру, на њему је могуће обавити спирометрију, која је једноставна и безболна дијагностичка метода, економски прихватљива. Тестирање не траје дуго, али тражи потпуну сарадњу пацијента и медицинског техничара, с обзиром да резултат зависи од квалитета изведене претраге.
– Током теста пацијент сједи усправно на столици са наслоном, благо раширених ногу. Са апаратом је спојен преко „усника“ (пластичног или картонског) који се за сваког пацијента мијења. Љекар ће пацијенту објаснити како да изведе све маневре дисања, а послије тога апарат рачуна потребне волумене и капацитете – навели су из Дома здравља истичући да би пацијент дан прије тестирања требало да избјегава пушење, два часа прије да нема обилан оброк и да четири часа прије теста не конзумира алкохол.
Не препоручује се ни вјежбање 30 минута прије тестирања, а уколико се процијени постојање неке плућне болести, потребно је обуставити узимање бронходилатора (краткоделујућих честири, а дугоделујућих 12 часова прије теста).
– Спирометрију користимо код постављање дијагнозе обољења, раног откривања болести, за процјену тежине обољења, праћење тока болести, преоперативну процену, прије ступања на радно место гдје би испитаник био изложен респираторним штетностима – нагласили су из ове здравствене установе.
Осим ова два апарата, у Служби за биохемијско -хематолошку дијагностику од понедељка је у употреби нови имунохемијски апарат „EXI 1800 Zybio“.
– Ово је апарат новије генерације који користи методу хемилуминисцентни имуотест (CLIA) изразите осјетљивости за одређивање специфичних имунхемијских анализа. „EXI 1800“ је високоефикасан имунохемијски анализатор који омогућава рад 180 тестова на час, а први резултат је доступан већ за 15 минута. Ове карактеристике чине га поузданим рјешењем за лабораторије са већим обимом рада. Омогућава брзо и прецизно тестирање доприносећи ефикасној дијагностици и праћењу ендокриних поремећаја – појаснила је мр фарм. спец. Драгана Видојевић, руководилац Службе за биохемијско – хематолошку дијагностику.
На овом апарату могуће је радити већи број анализа из области ендокринологије, као што је испитивање хормона штитне жлијезде, фертилитета, срчаних маркера, параметара анемије, тумор маркера, витамина Д и инсулина.
Радно вријеме лабораторије
Лабораторија у Дому здравља пацијентима је доступна радним данима од шест до 16 часова, а суботом од седам до 14 часова. Пријем пацијената на редовне анализе са упутницама породичног доктора је од седам до десет, а издавање налаза у 13 часова. Препорука је да се у лабраторију на вађење крви долази наташте, осим када се раде хитне анализе. Током цијелог радног времена могућ је пријем пацијената упућених на хитна испитивања, дјеце и пацијената који на лични захтјев желе да обаве налазе.
У лабораторији су доступне и анализе на лични захтјев, по комерцијалним цијенама. У том случају пацијенти директно долазе на шалтер лабораторије и не морају имати упутницу.