Пише: мр Каролина Зечевић, дефектолог – логопед
Алалија (алалиа) је стање потпуне неразвијености говора и језика код деце очуваног слуха и нормалних интелектуалних способности.
Можемо говорити о два основна типа алалије, сензорној – импресивној и моторној – експресивној.
У пракси, код деце најчешће се сусрећемо са комбинованим формама, које се карактеришу неким од наведених симптома: деца не говоре или недовољно говоре за свој узраст, разумеју говор средине у којој живе,
говор који чују око себе личи им на шум из којег нису у стању да издвоје поједине гласове и речи, нити да схвате смисао вербалне поруке, комуницирају гестовима или располажу вокалима који нису диференцирани, појединим плозивима или назалима. Деца могу да имају
делимично изграђен унутрашњи говор, а нека деца су ћутљива, повучена у себе и недружељубива док су нека плашљива, плачљива са повременим нападима вриска и другим облицима неадекватног понашања. Деца са овом дијагнозом имају краткотрајну пажњу и незаинтересована су и њихова фрустрација и понашање произилазе из немогућности комуникације.
Благовремена логопедска дијагностика и опсервације могу да утичу на исход терапије.
Преглед и савjетовање можете да обавите у логопедској ординацији „Логомедика“, у просторијама педијатрије у Дому здравља Дервента, користећи упутницу коју можете да преузмете код педијатра или породичног љекара на лични захтjев.