Подршку Градске управе у виду суфинансирања уређења фасада, кровова и других радова у зградама, ове године ће имати 25 заједница етажних власника, а из буџета града за освјежавање објеката колективног становања издвојено је 90.000 марака.
Све регистроване заједнице етажних власника на подручју града имале су право да се јаве на позив расписан у марту, чији је циљ пружање помоћи грађанима у остваривању њихове законом утврђене обавезе за финансирање инвестиционог одржавања зграда. На позив се јавило 49 заједница, од којих је 25 задовољило критеријуме и остварило право на подршку.
Градоначелник Игор Жунић рекао је да се и на овај начин уљепшава цјелокупна слика града.
– Позив који смо упутили заједницама етажних власника је још једна позитивна прича која траје већ дуги низ година, с тим да смо ми сада издвојили 90.000 КМ да подржимо иницијативе заједница етажних власника, те на тај начин сви заједно уљепшамо цјелокупну слику града. Ова врста подршке града неком је можда симболична, а другима значајнија, али на основу јавног позива новац је обезбиједило осам већих пројеката, односно по четири заједнице које су испланирале обнављање крова и фасаде и са њима смо потписали уговоре. Средства су оперативна и већ је примијетно да су извођачи укључени у посао – рекао је Жунић додавши да је град подржао и 17 пројеката који су вриједни до 3.000 КМ.
– Мањи пројекти у највећем броју обухватају столарију, интерфоне, улазна врата и оно што је важно за сваку заједницу појединачно. Сигурно је да су потребе далеко веће од издвојених 90.000 КМ, посебно када говоримо о крововима, али смо увијек у могућности да подржимо овакве пројекте ако заједнице етажних власника имају своје властито учешће и добро припремљен предмет, предрачун и пројекат за извођење радова. Вјерујем да су људи који су остварили средства задовољни – нагласио је градоначелник истакавши да ће ова пракса бити настављена.
– Свима би циљ требало да буду бољи услови у њиховим стамбеним јединицама, а уједно и љепша слика града – казао је Жунић.
Јавним позивом било је дефинисано да су заједнице етажних власника дужне да суфинансирају пројекте, а то није било проблем станарима у Улици Српске војске 2В. Реконструкција крова за коју су добили помоћ града, како је истакла предсједница заједнице Нада Милинчић, приведени су крају.
– Тражили смо помоћ од града путем овог позива за реконструкцију крова и добили смо 10.000 КМ, преостали новац смо сами обезбиједили. Кров нам је био приоритет, а идуће године на исти начин планирамо да уредимо и степениште – казала је Милинчићева, док је помоћ са адресе Градске управе за обнову фасаде стигла за станаре зграде у Улици Славка Родића.
– Искористили смо прилику за суфинансирање за обнову фасаде на нашој згради која усљед немилих дешавања из посљедњег рата још носи „ожиљке“. Трошкове радова који би требало да почну крајем августа, подијелићемо са градом, 50:50. Подржавамо идеју градоначелника и мислимо да ће увелико допринијети љепшем изгледу града – казао је предсједник ове заједнице Синиша Тинтор.
Захваљујући подршци града сигурнији и љепши изглед добиће и зграда у улици Дервентских ослободилаца 4А.
– Новац који ћемо добити, уз допринос свих станара, усмјерили смо у уређење фасаде, тачније, балкона који су под зубом времена прилично оронули. Средстава никад није доста, али у односу на претходне године, ове године смо јако задовољни подршком – казао је предсједник заједнице СП – 28/1 Војин Симикић.
Износи
Минимални износ средстава који је било могуће додијелити заједници етажних власника по јавном позиву износио је 500 КМ, док је 15.000 КМ максимално било предвиђено за санацију фасаде, за санацију крова могло је бити додијељено највише 10.000 КМ, те за остале инвестивионе радове 3.000 КМ. Заједнице су биле дужне финансирати пројекте за које аплицирају и то у износу од најмање 30 одсто за санацију кровова и фасада, те 50 одсто за извођење осталих радова.