Друштво

У најави родна година

Како за сада стоје ствари, година „мирише“ на родну када су у питању житарице, с обзиром да су усјеви у више него добром стању.

Пшеница се, према ријечима ратара, за сада веома добро држи, јечам лијепо напредује, а не заостају ни кукуруза и соја.

Иако је због кишног и хладног прољећа сјетва прилично каснила, „извукли“ су се и озими и прољећни усјеви, а на оним парцелама на којима су усјеви правовремено прихрањени и третирани против корова, стање је више него добро.

У „Пољопривреднику“ који има највеће парцеле под житарицама на подручју Дервенте кажу да очекују натпросјечан принос када је ријеч о јесењим културама.

– Никаквих проблема са усјевима до сада није било. Временски услови су били и више него погодни, и како сада ствари стоје, очекујемо рекордан принос пшенице – казао је директор Златко Микеревић.

Слична ситуација је и код мањих произвођача. Жељком Ћудићем који има око десет дунума под пшеницом, а исто толико и под кукурузом, те пет дунума засијане соје, каже да је био скептичан на почетку сјетве, али да су се усјеви добро „извукли“.

– Нисам уопште био оптимистичан када је сјетва била у питању, прије свега јер сам све културе засијао прољетос и то са закашњењем због обилних и честих падавина, али ситуација на парцелама је више него добра – објаснио је Ћудић додавши да очекује и више него добар принос.

– Мислим да ће овогодишња жетва покрити потребе домаћинства – рекао је овај произвођач.

За разлику од Ћудића, Далибор Гаџа из Босанских Лужана сав принос пласира, а ове године се нада бољој откупној цијени пшенице и соје него лани.

– Управо због тога сам се одлучио да усјеве спремим у силосе и сачекам повољнију цијену. Подстицај је добар, регресирано гориво такође добро дође, само је цијена протеклих година била веома ниска, а ми смо били приморани да продајемо у моменту када је „скидамо“ са њиве – казао је Гаџа додавши да поред тога што све иде ка томе да ће година бити родна очекује и добру откупну цијену.

Да је пшеница у добром стању и да се може очекивати добар род потврђују и стручњаци.

– Што се тиче тренутног стања озиме пшенице, можемо бити задовољни с обзиром на здравствено стање биљке, посебно листа заставичара и класа – рекао је Драган Зарић из Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди.

У Републици Српској под пшеницом је засијано 45.000 хектара.

Подстицај

Пшеницу као стратешку културу подржава ресорно Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде са 300 марака по хектару засијане површине и регресираним горивом.

Related posts

„МАРА И ДЕРВЕНТСКЕ ЛОЛЕ“ РАСПЈЕВАЛИ КОРИСНИКЕ „ЗЛАТНОГ ЛУГА“

admin

Сваки сусрет бивших радних
колега буди лијепа сјећања

Derventski List

ЉЕКАРСКИ ПРЕГЛЕДИ БУДУЋИХ ПРВАЧИЋА ОД МАРТА

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još