У воћњаку породице Тепић у Кулини, који се простире на седам дунума, овог љета доспијевају разне врсте воћа, вишња, трешња, кајсија, аронија, јабука, мушмула и шљива, а управо би касна сорта шљиве „мађарице“ могла да донесе најбољи род.
Бригу о воћњаку највише води тридесеттрогодишњи Борис Тепић уз оца и млађег брата.
– Имамо око 200 стабала шљиве које су старе око 20 година и дају добар род. Један дио који се осуши или вјетар уништи уклонимо и обновимо, тако да увијек има нешто да се ради. Одржавање није захтјевно, јер су сорте аутохтоне и не траже превише залагања – каже Тепић додајући да су шљиве „ранке“ ове године подбациле, али да је „мађарица“ добро родила.
– Ова каснија сорта је у фази зрења. Када година буде добра зна да да око седам тона. Шљива добро подноси високе температуре, не наводњавамо и не обављамо прскање због пчела у воћњаку. Већину рода воћа користимо за ракију, сокове и пекмез. Нешто продамо, а нешто оставимо и за потребе нашег домаћинства. Када шиву продајемо „на грани“ цијена је 30 фенинга за килограм. Све је чисто и покошено и само треба убрати – додаје он истичући да када је сезона брања воћа имају потребу за додатним радницима, којих је све теже пронаћи.
– Сакупљање шљиве је проблем јер нема ко да ради и долазе нам људи из других општина. Берач сада тражи дневницу од 100 марака – каже овај Дервенћанин.
Цијеђење
Породица Тепић у Пољу има и погон за цијеђење воћа и поврћа у којем производе потпуно природан сок без додатака, а услуге цијеђења доступне су и другима.