Избори

Представљамо кандидате
за градоначелника Дервенте (четврти дио)

Владо Ковачевић, кандидат СДС-а – воља народа за градоначелника

Дервента слови за средину са врло развијеном привредном дјелатношћу. Како ту област, као и пољопривреду, додатно унаприједити?

-Kонцепт развоја привреде за који се залажем заснован је на заштити оног без којег нема привредног развоја и на чијој кичми све почива, на раднику! Привредни развој никада не треба правити на штету радника. Радник мора бити задовољан, заштићен, а оно што је најважније, мора бити добро плаћен. Дервентску привреду чине радно интензивне врсте производње, у којима су плате јако ниске, што је и један од основних узрока одлива радне снаге и демографског колапса. Одлазак младих већ сада узрокује назадовање дервентске привреде. То се мора промијенти улагањем у знања да би били одрживи. Нисам и не желим бити саговорник онима који мисле да је рјешење дуално образовање за послове унутрашње обраде и ниске акумулације, нити желим да полемишем са онима који, без икакве одговорности, лицитирају са десетинама страних привредних субјеката и резултатима милионских износа извоза наше привреде. Стање у дервентској привреди најбоље осјећају они који преко чијих леђа се и овакав ниво привредне активности одвија, а то су радници. У правцу бржег економског развоја развијаћемо мјере подстицаја развоја предузетништва увођењем иницијативе за развој иновативних, технолошки напредних и профитабилних индустрија, уз истовремено јачање постојећих привредних капацитета, како би сачували свако радно мјесто у ово тржишно врло неповољно вријеме. Један број постојећих привредних субјеката годинама не успијева да изврши легализацију пословних објеката услијед урбанистичког хаоса и нерада Градске управе и то је нешто што се мора промијенити. Стицањем вишег степен квалификације радника, порашће и висина плата запослених, а привреда ће постати конкурентнија на тржишту. Граду треба нова индустријска зона са развијеном комуналном инфраструктуром и подстицање развоја нових индустрија и сектора како би се смањила зависност од постојећих. Настојаћу се залагати за увођење подршке подстицаја свим предузећима који желе да изграде смјештајне капацитете за потребе радне снаге. У циљу снажнијег развоја пољопривредне производње успоставићемо Фонд за развој села и пољопривреде. Размотрити нови концепт подстицаја који ће поред садашњих мјера имати и посебну линију за подршку према пројектима. Снага села није у јаким појединцима већ у мрежи малих произвођача који ће различитим културама и подстицајима бити конкурентни на тржишту.

Уобичајено је да Градска управа грантовима, подстицајима и другим облицима давања подржава различите категорије становништва. Шта планирате у тој области?

-Прије свега, неопходно је извршити ревизију постојећих издвајања и јасно дефинисати критеријуме расподјеле. Поједине ставке треба очистити „челичном метлом“, као што је финансирање политичких партија за чије потребе је само ове године издвојено око 50.000 марака, као и разне маркетиншке активности и промоције које се спорадично појављују сваке изборне године, а до сада су нас коштале стотине хиљада марака. Слободно могу рећи да је то бачен новац. Основа мог концепта је преусмјеравање тог новца на финансирање спорта и културе, као и повећање износа за студентске и ђачке стипендије. Намјера ми је увести спортске стипендије за наше младе спортисте, као и златне стипендије за најбоље студенте нашег града. Буџетским реалокацијама морамо повећати субвенције пољопривреди, како би сачували наше пољопривредне произвођаче.

Шта је то што сматрате да је императив за идуће четири године у Дервенти, односно која је Ваша порука бирачима?

-Истина је да живимо у граду из којег највећим успјехом сматрамо одлазак! Истина је да живимо у граду у којем је све мање струке, а све више странке! Истина је да живимо у граду у којем је будућност наше дјеце неизвјесна, јер не знамо да ли ће имати ко да их лијечи или учи прва слова! Истина је да 30 година понижавамо борце и породице погинулих бораца и да смо град који им се није одужио ни изградњом Спомен – собе! Истина је да овај град волимо и да имамо снаге и храбрости да га мијењамо. Позивам вас да, заједничким снагама, никада не одустанемо од Дервенте и да је мијењамо, увијек на боље, имајући на уму једну мисао – прво не нашкодити, не нашкодити нашем граду. И када се не слажемо да се водимо максимом „не слажем се са оним што кажете, али ћу до смрти бранити Ваше право да говорите!“ Нека нам живи наш поносни град!

Игор Жунић, кандидат СНСД-а за градоначелника

Дервента слови за средину са врло развијеном привредном дјелатношћу. Како ту област, као и пољопривреду, додатно унаприједити?

-Дервента је град привреде, са 34 компаније са страним капиталом и више од 900 привредних субјеката и моја је жеља да то и даље развијамо. Идеја је да привреда и даље буде ослонац развоја, да запошљавамо људе, а план је да на крају мог мандата имамо најмање хиљаду привредника, 50 страних компанија, али и да развијамо и домаћу привреду тако да предузећа са домаћим капиталом буде најмање три стотине. Такође, идеја је да формирамо још једну пословну зону на простору према Бабином брду, на земљи која је власништво града. Жељезничку улицу планирамо да продужимо и да изађемо на раскрсницу у Пољу гдје ће регулација саобраћаја бити кружна раскрсница и на том подручју такође да створимо могућност за нове пословне активности. На том подручју постоји могућност градње објеката за смјештај комуналног предузећа.

Инсистираћу на томе да привредници буду извор идеја и извор развоја Дервенте, Привредни савјет ставити потпуно у функцију и слушати глас привредника, учити од њих и тражити да нам помогну у локалној управи. Сигуран сам да ћу наићи на добре саговорнике како би формирали сет стимулативних мјера, како би отворили нове идеје, нове стратешке планове и како би усвојили нове технологије које доносе нове могућности.

Уобичајено је да Градска управа грантовима, подстицајима и другим облицима давања подржава различите категорије становништва. Шта планирате у тој области?

-То су мјере подршке у различитим областима и Дервента је направила искорак у том смислу, али се показало да те мјере морају да буду још снажније. Подршка пољопривредницима ће бити заснована на бази потреба наших људи који обрађују земљу, гаје стоку, а посебно оних који се баве прерадом пољопривредних производа и производњом готових производа. Та област је за нас посебно важна, јер наши људи знају и желе да раде, само им треба озбиљан стимуланс и озбиљан партнер. Средства за стипендирање студената ће такође бити повећана са акцентом на развијање жеље код високообразованих да послије школовања дођу да живе и раде у Дервенти. То је у уској вези за мјерама за област привреде и тим процесом ће се бавити озбиљан тим људи. Сматрам да треба да развијемо механизме како би омогућили да стипендије добију и ученици средњих школа који се посебно истичу.

Снажнију подршку, односно више средстава, добиће и удружења проистекла из Одбрамбено – отаџбинског рата, као и удружења која окупљају категорије становништа са сметњама у развоју и тако даље. Али, није ријеч само о средствима за функционисање ових организација, важније је то што ће бити повећана средства за потребе ових категорија становништва.

Улагање у спорт је такође врло важан сегмент мог будућег дјеловања, а снажнија и већа финансијска подршка раду спортских клубова је један од облика стимулисања развоја спорта

Шта је то што сматрате да је императив за идуће четири године у Дервенти, односно која је Ваша порука бирачима?

-У смислу политике императив је да обезбједимо стабилност и извјесност, да сви они који очекују одлуке органа локалне управе не страхују од тога хоће ли неко отежати или зауставити процесе. Жеља ми је да ми који смо у политичком фокусу релаксирамо односе, што свакако не значи да сви треба исто да мислимо и да ту релаксацију пренесемо и на наше активисте и на крају бираче. Дервента слови за средину која се врло успјешно бори са изазовима, почев од ослобађања у Одбрамбено – отаџбинском рату, преко обнове и изградње објеката који су били порушени, до снажног развоја привредних капацитета, изградње инфраструктуре и тако даље. Међутим, никад не смијемо да заборавимо период од завршетка рата до 2004. године и стања у којем су били људи и све остало.

Сматрам да током идуће четири године Дервента мора да заузме мјесто лидера у овом дијелу Републике Српске, а то подразумијева отварање одређених републичких институција, што нам свакако припада, али и изградњу властитих капацитета попут туристичких, угоститељских, а свакако, и привредних.

Ја желим да створим амбијент, са свим потребним детаљима, како би људи остајали у Дервенти, али и из сусједних мјеста долазили у Дервенту и препознавали Дервенту као средину у којој треба што дуже остајати, па на крају ту и живјети.

Миле Тадић, независни кандидат за градоначелника

Дервента слови за средину са врло развијеном привредном дјелатношћу. Како ту област, као и пољопривреду, додатно унаприједити?

-Дервента је одувијек била препозната као средиште привредне активности у локалној и регионалној економији. Међутим, да бисмо осигурали дугорочни просперитет, морамо се проширити на овој основи и створити отпорнију и разноврснију економију. Моја визија је да Дервента буде један од пет економски најстабилнијих градова у Републици Српској и то стварањем амбијента у којем могу напредовати и домаћи и страни инвеститори.

У циљу унапрјеђења пословног сектора, фокусираћу се на подршку малим и средњим предузећима, која су окосница привреде Дервенте. Основаћу „брзу канцеларију за предузетнике“, како бисмо помогли предузетницима поједностављивањем бирократских процедура, убрзавањем процеса одобравања пословних дозвола и пружањем савјета о могућностима финансирања. Поред тога, промовисаћу снажно дигиталну трансформацију.

У пољопривредном сектору, модернизација је кључна. Нашим пољопривредницима је потребан бољи приступ савременим технологијама и иновативним праксама. Пружајући значајно веће субвенције и подстицаје за одрживу и еколошки прихватљиву пољопривреду, осигураћемо да пољопривреда остане профитабилна област. Помоћи ћемо пољопривредницима да приступе новим тржиштима, како на локалном, тако и на међународном нивоу. Равнотежа између традиције и иновација је кључна за нашу одрживу економију.

Уобичајено је да Градска управа грантовима, подстицајима и другим облицима давања подржава различите категорије становништва. Шта планирате у тој области?

-Као градоначелник, наставићу и проширити програме грантова и подстицаја како бих осигурао да дођу до свих грађана којима је потребна подршка. Посебно ћу се фокусирати на младе предузетнике, пољопривреднике, пензионере и социјално угрожене категорије. За младе људе понудићемо грантове за подршку развоју пословања и иновација, уз менторство и програме обуке који ће им помоћи да успију на тржишту. Ово ће осигурати да талентовани млади остану у Дервенти, умјесто да траже прилике на другом мјесту.

За пољопривредни сектор обезбједићемо грантове и субвенције за коришћење одрживих и еколошки прихватљивих технологија, као и за унапрјеђење наводњавања и механизације. Подржавајући пољопривреднике савременим алатима и инфраструктуром, повећаћемо пољопривредну продуктивност и профитабилност. Поред тога, приступ бескаматним зајмовима и повољним условима кредитирања помоћи ће пољопривредницима да улажу у проширење свог пословања. Ово ћу остварити кроз сарадњу са вишим нивоима власти и иностраним партнерима.

Оно што је, према мом мишељу, врло важно за нагласити, јесте да ће се сва ова давања реализовати објективно и транспарентно, без страначких или било каквих других интереса, без уцјена и манипулација. Дакле, сви који испуњавају услове биће корисници субвенција и грантова. Они који сматрају да треба другачије, неће бити моји партнери ни саговорници.

Када су у питању социјално угрожене групе, моја администрација ће се побринути да нико не буде изостављен. Посебна пажња биће посвећена пензионерима, који се често боре са растућим трошковима живота.

Шта је то што сматрате да је императив за идуће четири године у Дервенти, односно која је Ваша порука бирачима?

-Наредне четири године су критичан период за будућност Дервенте. Мој циљ је да до краја овог периода Дервента буде међу првих пет економски најстабилнијих градова у Републици Српској. Да бисмо то постигли, морамо се фокусирати на стварање јаке, инклузивне и транспарентне управе која ради у корист свих грађана. Моја администрација ће дати приоритет одрживом развоју и поштовању традиционалне индустрије уз прихватање нових технологија и пракси.

Један од најважнијих аспеката моје визије је да Дервента буде мјесто гдје људи желе да остану, да се врате и улажу. Промовисаћемо дигиталну трансформацију, дигитализацијом учинити Градску управу ефикаснијом и доступнијом, а Дервенту учинити атрактивним мјестом за рад и живот. Осим тога, Дервенту видим као отворен и модеран град, без политичких и етничких подјела. Његоваћемо дух заједништва и сарадње, градећи заједницу у којој свако може да учествује у обликовању будућности града, без страха од искључења или доминације интересних група.

Моја порука бирачима је јасна и искрена: Заједно можемо изградити бољу Дервенту! Ваш глас је ваша снага, а удруживањем можемо створити заједницу која је праведна, отворена и просперитетна за све. Улагаћемо у образовање, инфраструктуру и еколошке пројекте како бисмо изградили град који ће будуће генерације с поносом звати домом. Као независни кандидат за градоначелника Дервенте, позивам све грађане да изађу у што већем броју на гласање и изаберу свог градоначелника!

Related posts

Социјалисти кампању заокружили
дружењем са суграђанима

Derventski List

Списак бирачких мјеста
за локалне изборе 2024. године

Derventski List

СДС и Владо Ковачевић спремни
да Дервенту поведу путем промјена

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još