Друштво

За годину 112 новообољелих
од дијабетеса

Да је дијабетес галопирајућа болест од које оболијева све више људи показују и подаци дервентског Дома здравља према којим је дијабетес у овој години први пут потврђен код 112 особа из Дервенте.

На листи дијабетичара од почетка године у Дервенти се налази 205 особа, а како би свијест о овој болести и важности њене превенције била још већа Дом здравља и Центар за промоцију здравља и превенцију болести поводом 14. новембра, Свјетског дана борбе против дијабетеса, организује превентивне прегледе.

Дервенћани ће моћи измјерити ниво шећера у крви, крвни притисак и индекс тјелесне масе данас (четвртак) од девет до 13 часова у маркетима „Хипер Корт“ и „Ретаил парк“, док ће сутра (петак) бесплатни прегледи бити доступни од осам до десет часова у амбуланти Дома здравља у Календеровцима и истог дана у „Корт“ маркету у Осињи од 11 до 13 часова.

Шећерна болест, односно диабетес мелитус је хронични метаболички поремећај који се карактерише повишеним нивоом глукозе у крви, а од којег се лани лијечило 688 суграђана.

– У посљедњих неколико деценија биљежи се значајан пораст у оболијевању од дијабетеса тип 2 који настаје као посљедица недовољне продукције инсулина у нашем организму или чешће смањене осјетљивости ћелија на постојећи инсулин или комбинације ова два фактора. Овај тип се раније готово искључиво јављао међу одраслим особама, али је данас све учесталија појава дијабетеса тип 2 и међу младима и дјецом – појаснила је специјалиста епидемиологије др Милена Бјеговић Ђујић.

Она је казала да постоји и дијабетес тип 1 који је јувенилни дијабетес и настаје као посљедица потпуног или дјелимичног недостатка инсулина којег производи наша гуштерача и обично се јавља код особа млађе животне доби, те гестациони дијабетес који настаје код жена током трудноће и најчешће се повуче послије порођаја.

– Симптоми шећерне болести могу се јавити нагло, али су чешће у питању благи симптоми који се постепено јављају и на које пацијент ријетко обраћа пажњу. То су губитак тежине, сушење уста, осјећај жеђи, учестало мокрење и замагљен вид, а с обзиром да се најчешће јављају постепено то доводи до касног постављања дијагнозе и започињања терапије – појаснила је др Бјеговић Ђујић.

Из дервентског Дома здравља подсјетили су и на факторе који доприносе оболијевању од дијабетеса.

– Наслијеђе, гојазност, недовољна физичка активност и пушење су најчешћи фактори који доводе до дијабетеса. Важно је истаћи да од директних посљедица дијабетеса сваке године умре 1,5 милиона људи. Значајно већи проценат обољелих живи са трајним компликацијама дијабетеса као што су оштећење бубрега, оштећење вида до потпуног сљепила, ампутације појединих дијелова тијела и другим потешкоћама – додали су из Дома здравља.

Превенција

Из дервентског Дома здравља истакли су и мјере превенције против дијабетеса, а које се односе на избалансирану исхрану, сиромашну простим шећерима и засићеним масним киселинама, одржавање оптималне тјелесне тежине, те редовну умјерену физичку активност и избјегавање пушења. Такође, препоручује се да се грађани јављају на редовне превентивне прегледе, односно контроле нивоа шећера у крви.

Related posts

Чист димњак и исправне
инсталације за мирну зиму

Derventski List

Матурантима сутра представљају студијске програме

admin

Појезна у понедјељак без струје

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još