Друштво

Медицински позив у Дервенту
привукао и ученике из околине

Занимање медицински техничар, које је у Дервенти поново послије 40 година дио образовне политике, у Средњошколски центар „Михајло Пупин“ привукло је ученике и из Добоја, Прњавора и Српца, а њих 27, осим теорије, у кабинету здравствене његе савладавају злата вриједне вјештине овог хуманог и одговорног звања.

У кабинету практичне наставе, који је своја врата отворио почетком октобра, ученици сриједом и четвртком подијељени у двије групе, на реквизитима утврђују оно што су научили, а што је, како кажу ђаци, веома важно за њихов будући рад.

– Опредијелила сам се за ово занимање јер је на првом мјесту хумано и мени блиско, јер у породици имам медицинске раднике који ми често дају и савјете. Вољела бих да послије средње школе одмах потражим запослење, а можда касније и да наставим школовање – казала је Анастасиа Живанић, а ово занимање привукло је и Анамарију Ђурић.

– Посао у области медицине ми је од малих ногу посао из снова. Надам се да ћу наставити школовање – додала је ова ученица. 

Помагање другима и нада коју здравствени радници могу да пруже људима у невољи, Анелу Ахмић опредијелили су за медицински позив.

– Желим да помажем људима и мислим да ова школа пружа добар темељ за даље могућности, било да останемо на нивоу медицинских техничара или наставимо школовање – рекла је Ахмићева коју посебно интересује а ургентна медицина.

– Да није било опције да упишем медицинску школу у Дервенти, уписала бих у ову школу у Зеници. За сада могу да кажем да су професори веома приступачни и посвећени да нам објасне лекције које обрађујемо, одговарају на наша питања, а када је ријеч о пракси, често радимо у паровима и мотивишемо једни друге – казала је Ахмићева.

Ученици на практичној настави тренутно савладавају превијање декубиталне ране и радо чекају да  науче да изваде крв и дају инјекције. Осим жеља у току средње школе, многи већ имају и јасне визије у којој грани медицине би вољели да раде.

– Планирам да постанем радиолог, а донекле већ имам мало искуства. ишао сам на секцију прве помоћи гдје смо учили да превијамо и зауставимо крварење, изолујемо проблем, и то ми је помогло да се опредјелим за ово занимање – казао је један од три дјечака који похађају ово занимање Виктор Бачински из Прњавора, а свакодневно путовање на наставу не представља проблем ни Зорани Јелић.

– Жеља ми је била да упишем ову школу, јер желим да постанем педијатар, а иако сам ученик – путник, није ми напорно. Ово занимање сам још више завољела гледајући медицинске серије, а сада имам нешто реалнију представу о овом звању – казала је Јелићева.

– Професори нам доста олакшавају практичну наставу, а очекујем да ће бити још лакше када будемо радили са људима у трећем и четвртом разреду – казала је Ивона Јовичић која је заједно са Слађаном Бојић истакла да ову школу треба да упишу одговорне особе.

– Они који схватају одговорност над људским животима и који су спремни да стекну знања и вјештине да брзо и ефикасно реагују на све ситуације које могу да коштају живота треба да се баве медицинском струком – казале су ове двије ученице.

Ученици су додали и да им практичну наставу увелико олакшавају професори Биљана Радишковић и др Радован Тодоровић.

– За мене је ово нова улога, али дјеца су заиста добра, заинтересована и већ користе медицинске термине. Понекад знају да ме изненаде питањима, али тако видим да заиста размишљају о ситуацијама којим се бавимо и то доста олакшава. Такође, др Тодоровић и ја већ дуго сарађујемо, и одличну сарадњу имамо са руководством школе као и Градском управом који су нам пружили подршку у свему, почев од набавке опреме што је најбољи основ за рад и лакше стицање рутине и вјештина које ће ученицима бити потребне  – казала је Биљана Радишковић.

Медицински техничари су четворогодишње занимање које је Средњошколски центар „Михајло Пупин“ увео у уписну политику од ове школске године у сарадњи са Домом здравља и градом, а у складу са потребом за овим кадровима.

Практична настава

Период прије него што је кабинет здравствене његе отворио своја врата, ученици су искористили како би савладали основе комуникације и медицинску документацију.

– Бавили смо се медицинском документацијом, пријемом пацијента, основама, неким почецима, а и за то су ученици показали интересовање – казала је главна сестра Дома здравља Биљана Радишковић.

Related posts

Католички вјерници
прослављају Ускрс

Derventski List

СТИГЛА ДОНАЦИЈА ОД 30 МАДРАЦА

admin

Новитет царински техничар и два одјељења гимназије

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još