Прилике и изазови са којима се данас суочавају српски језик и ћирилица били су вечерас главне теме предавања проф. др Душка Певуље у Народној библиотеци „Бранко Радичевић“.
Предавање које је заинтересовало бројне суграђане организовано је поводом обиљежавања Међународног дана матерњег језика, 21. фебруара.
– Српски језик је један од ријетких европских језика чији је идентитет угрожен већ вијек и по, јер се он појављује и под својим етничким именом – српски, али и под неким другим именима, тако да свака прича о српском језику треба почети од те основе. За његу, која је у обавези свих нас, важно је да се на овај начин окупљамо, да водимо разговоре и договоре, послије чега ће слиједити и неки конкретни кораци да ситуацију промијенимо. Ту су свакако важну улогу играју националне институције, телевизија у свом простору и наравно, школа – казао је проф Певуља истакавши да је врло важно указати и на маргинализацију ћирилице.
– Врло је важно како говоримо, које ријечи употребљавамо, како се изражавамо, колико пажње томе поклањамо, јер то је нешто што нас открива, дефинише и показује ко смо, а уједно представља као људе достојне свога језика који је раскошно богат. Такође, српски језик је необичан и по томе да има два писма и да је старије и примарније писмо, ћирилица, које је везано за идентитет српског народа маргинализовано у односу на латиницу, тако да то увијек треба наглашавати да ћирилица буде неупоредиво више заступљена у јавном простору као и у нашој јавној свијести – додао је он.