Друштво

Три генерације укључене
у узгој поврћа у пластеницима

Породица Митрић из Рапћана већ пуну деценију производњом поврћа у пластеницима обезбјеђује своју егзистенцију, а у послове су укључени готови сви чланови овог домаћинства.

На око 360 метара квадратних Симеун и Милисава, уз сима Славишу и снаху Мирјану, те унуке Стефана и Владимира производе домаћи парадајз и паприку. Иако признају да је и њихов почетак био тежак, данас су уходана екипа.

– Почели смо са два пластеника од  по  60  метара квадратних. Има доста посла, али распоредимо се и углавном се стигне све, чак и друге послове завршимо на вријеме – каже седамдесетогодишња Милисава истичући да најмлађи унук Владимир највише пружа помоћ током радова у пластенику, али и другим пословима на имању.

У овом периоду године је највише посла, јер плодови пристижу и потребно их је на вријеме испоручити купцима.

– Дио поврћа продамо и код куће, а имамо штанд и на пијаци. Годинама смо у овом послу и имамо сталне купце, али и до тог повјерења је требало доћи – појашањава Милисава наводећи да цијене одређује тржиште.

Њена снаха Мирјана додаје да сами производе и расад и да купци препознају квалитет домаћег производа.

– Ове године сјеме је било нешто скупље него лани, али успјели смо да засадимо количину коју смо и планирали. Крајем фебруара креће сијање, па пикирање садница, а садања у пластенике обично буде у априлу, али то зависи од временских прилика – објаснила је Мирјана додајући да у једном пластенику обично расаде око 400 садница.

– Не можемо тачно рећи које количине произведемо, али рачунамо да је око двије тоне поврћа по једном пластенику, јер како производи пристижу, тако их и беремо – казала је она.

Митрићи за пластеничку производњу добијају и подстицај из градског буџета, а модернизаца процеса производње, како је казао Славиша, текло је са ширењем посла.

– Имамо довољне количине воде потребне за одржавање усјева у пластенику. Све сливнике са крова куће и других објеката усмјерили смо у велики базен, одакле користимо воду за наводњавање у пластенику. Имамо резервни бунар, а прикључени смо и на градски водовод – испричао је Славиша Митрић.

Сточарство и сир

Породица Митрић успјешно се бави и сточарством, те   производњом и продајом „Календеровачког сира“, који је својеврсни заштитни знак овог краја.

Related posts

ПЕНЗИОНЕРИМА МАСКЕ ОД ПРЕДСЈЕДНИЦЕ РС

admin

За Михајла прикупљено око 8.500 КМ

admin

„Пројекат седмица“ испуњен
бројним активностима

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još