Прије пуних 50 година, односно 31. маја 1969. године, Дервенћани су испратили „ћиру“ до Брода, на посљедњу вожњу из свог града.
Годину раније, у марту, испраћен је посљедњи путнички воз у Добој и Теслић из Дервенте, док је теретни саобраћај кроз град текао до почетка августа 1969. године.
Старији становници се са сјетом сјећају дана када је воз био главно превозно средство на посао и с посла, за посјете породици и пријатељима, „веза са свијетом“. О значају жељезнице за Дервенту, али и обрнуто, говори и чињеница да је наш град крајем 19. вијека био један од главних жељезничких чворишта, а сједиште тадашњих босанскохерцеговачких жељезница било је управо у Дервенти.
Данас су трагови жељезничког саобраћаја на подручју општине углавном зарасли у коров, а о времену када је воз „тутњао“ кроз град, још само говоре сјећања старијих Дервенћана.
Иако се никад није возио „ћиром“ успомену на дервентску пругу и другу жељезничку инфрасртуктуру данас чува Благоје Ђекић из Жеравца, који је, као и његов отац, радио у жељезницама у Славонском Броду. Љубав према жељезници пренио му је отац, који је радио као ложач, а он сам одржавао је локомотиве, али оне савремених.
Одувијек је волио, како каже, да шета трасом пруге, а прије три године почео је да сакупља дијелове и фотографије које су свједок постојања жељезница на овом подручју.
– Када је срушена пруга имао сам три године, али се сјећам трагова кад смо ишли на купање на Укрину. Стубови су стајали до прије 15 година, сјећам се станица које су највише страдале у рату 1992. године, ту су и мостови који и данас томе свједоче. Почео сам да фотографишем, а сваког четвртка одлазим на пијацу и прегледам има ли шта из тог периода – рекао је Ђекић.
– Волио бих да један очуваних предмета из времена када је Дервента била жељезнички град, буде изложено у Музеју у Дервенти – додао је Ђекић који у својој збирци има два оригинална дрвена прага и парче шине, као и шест копчи за вагоне, десетине клинова који држе шине, као и бројне друге предмете који подсјећају на „ћирина“ славна времена у Дервенти.
Сједиште дирекције
Дирекција босанскохерцеговачких жељезница, под називом „Дирекција царских и краљевских босанских жељезница“, основана је у Дервенти 10. септембра 1878. године. Директор је био аустроугарски мајор – инжињер Јохан Томашек, а Дирекција је у из Дервенте у Сарајево пресељена 1886. године.