Интерфолк фест „Босиљковање“, са традицијом дугом 29 година, вечерас је дервентској публици представио све чари традиције, обичаја, игре и пјесме из регије, а око 400 учесника на сцени громогласним аплаузима подржали су многобројни посјетиоци.
Фестивал који је почео у сриједу, данас је у својој завршници осим концерта, представио домаћине – чланове Културно – умјетничког друштва младих „Босиљак“ као и госте из Сремске Митровице, Славонске Пожеге, Бугојна, Источног Новог Сарајева, Кобаша и Брода. Концерту у Спортском центру претходио је дефиле улицама града свих учесника.
– Ова манифестација у РС и у БиХ има један посебан карактер и поред главног циља – очувања традиције, одликује се масовношћу која је права ријеткост у нашем окружењу. Заиста ми је драго да се на овакав начин и на овом нивоу обиљежава традиција са око 400 учесника – казала је руководилац „Босиљка“ Стана Наградић додавши да је „Босиљковање“ почело у сриједу промоцијом фестивала у градовима у окружењу.
– Четвртак је био посвећен дјечијим манифестацијама када су се наши чланови представили испред „Корт маркета“ на „Данима јесени“, а у петак смо имали концерт у Петрову са неколико ансамбала, а завршница је био дефиле учесника и представљање рукотворина – објаснила је Наградићева.
По први пут на фестивалу се се представили чланови ХКУД-а „Славонија“ које постоји од 1997. године, а потпредсједник овог друштва Драго Чеваповић изразио је задовољство организацијом „Босиљковања“.
– Заиста смо изненађени врхунском организацијом, а у Дервенти смо се представили пјесмама и плесом јакшићког и пожешког краја – казао је Чеваповић додавши да је у друштву активан као играч од његових почетака, а активни су и супруга, оба сина и обје снахе, као и унучад.
Умјетнички директор ФА „Бранко Радичевић“ из Сремске Митровице и предсједник Националне секције ЦИОФ Србија Драган Ђорђевић такође је похвалио организацију фестивала.
– Имамо лепу сарадњу дугу двадесетак година са КУДМ „Босиљак“ и раније смо били на фестивалу, а и домаћини код нас, тако да размењујемо искуства и сарађујемо у области фолклора и ЦИОФ-а, а са посебним задовољством морам да истакнем беспрекорну организацију ове манифестације. Ово је велики фестивал, људи су се потрудили да и ми, учесници, уживамо – казао је он.
На бини се представило око 30 чланова из Сремске Митровице и то играма из Студенице, а прилику да као играч овог друштва заигра у Дервенти имала је и Јована Стојановић.
– Поријеклом сам из Добоја, гдје сам била активан члан у КУД-у „Осјечани“ око осам година, а већ три године сам у овом друштву. У Срему највише се потенцирају наравно игре из тих крајева, а данас кад сам дошла одмах сам чула изворну музику, динамичнију и којој више „нагињем“ – казала је Стојановићева.
Босанску игру пред Дервенћанима су изнијели чланови Градског фолклорног ансамбла „Бугојно“.
– Обишла сам разне фестивале, али овај је баш вриједан одушевљења – казала је чланица друштва Ерна Бајрић.
Дио Ансамбла народних игара и пјесама „Саван Руњо“ из Удружења за очување традиције из Приједора представио се дервентској публици, а директор Жељко Шормаз оцијенио је да је ова манифестација значајна не само за КУДМ „Босиљак“, него и за Дервенту и цијели регион.
– Долазим на овај фестивал већ 25 година, имао сам прилику да испратим раст овог фестивала од самих почетака и надам се да ће расти и даље. Сваки пут је велика част и задовољство присуствовати овом фестивалу који је један од бољих у БиХ, али и у ширем региону – казао је Шормаз.
„Босиљковању“ је поред бројних суграђана присуствовао и будући градоначелник Дервенте Игор Жунић.
Изложба
Посјетиоци, као и учесници, су током завршног дана фестивала имали прилику да погледају и пронађу за себе домаће производе и рукотворине изложене на штандовима испред Спортског центра.