Унапрјеђење инклузивног образовања и подршка ученицима са различитим врстама потешкоћа, првенствено дјеци са оштећењем вида, тема је симпозијума који је данас у Дервенти окупио стручњаке из области дефектологије из БиХ, Србије, Хрватске, Македоније, Словеније, Црне Горе и Санкт Петербурга.
Овај међународни скуп под називом „Заједно ка инклузији: изазови, перспективе и рјешења” организовали су Центар за дјецу и омладину са сметњама у развоју „Будућност“ и Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Земуна, а директор дервентске установе Владан Поповић објаснио је да је остварен велики напредак у области школовања дјеце која имају проблем са видом.
– Наша установа, као и сличне установе у региону, пружају подршку школама и ученицима како би дјеца што боље савладала наставно градиво и што боље се уклопила у редовни образовни систем. Школе се нама могу обратити у ситуацијама када је потребно препознати преостале способности ученика и како би се методички радило са дјецом која имају проблема са оштећењем вида и коју врсту асистивне технологије требају да користе – рекао је
Поповић додавши да се у Републици Српској у основним школама образују 53 слијепа и слабовида ученика.
– Захваљујући Министарству просвјете и културе законска регулатива веома је добро постављена и нови програми се у сарадњи са Републичким педагошким заводом континуирано усавршавају, тако да се слабовида дјеца образују према редовном наставном плану и програму који је прилагођен њиховим способностима. Наравно, и даље има мјеста за напредак и неопходно је да се систем константно надограђује како би сва дјеца имала једнак статус у образовању и како би једнако квалитетно усвојила неопходна знања – нагласио је Поповић.
Подршку у организовању међународног симпозијума пружила је и Школа за ученике оштећеног вида „Вељко Рамадановић“ из Земуна, а директорица Јелена Вукић истакла је да се у Србији већ 15 година проводи инклузија и да су дјеца све више укључена у школе типичног развоја.
– Оно што је новина јесте да су пре две године уведени ресурсни центри и тренутно их има 13. Наша школа постоји 107 година и наше искуство делимо са школама у инклузији и пружамо им све типове подршке, а укључујући и помоћ у виду обезбјеђивања дидактичког материјала – објаснила је Вукићева додавши да је размјена искустава од великог значаја за све учеснике овог симпозијума.
Дио овог скупа су и стручњаци из загребачког Центра за одгој и образовање „Винко Бек“, а директорица ове установе Ивана Ротем казала је да су већ три деценије дјеца са оштећеним видом у Хрватској дио редовног образовног система.
– Имамо мобилни тим од 30 стручњака који су на располагању дјеци од вртићког до школског узраста. Један од проблема са којим се сусрећемо јесте да наш напредак, али и наше подухвате, држава није законодавно на вријеме испратила, али мало – помало и на захтјев родитеља, препознаје се наша улога – истакла је Ротем.
Владимир Макарић, помоћник министра здравља и социјалне заштите РС за ресор социјалне, породичне и дјечије заштите, нагласио је да су пред учесницима симпозијума теме које се свакодневно јављају у раду са дјецом.
– Надам се да ће доћи до рјешења како поступати у отвореним питањима са којим се дефектолози суочавају. Министарство здравља и социјалне заштите проводи реформу система социјалне заштите и донесена је стратегија социјалне заштите за период 2023-2029. године у којој су предложене мјере за унапрјеђења овог система и које ће директно утицати на положај лица са инвалидитетом – додао је Макарић.
Симпозијум је отворио градоначелник Игор Жунић истакавши важност посла који обавља Центар „Будућност“, а симпозијуму су присуствовали и директори, наставници и професори основних и средњих школа, као и представнци Центра за социјални рад Дервента.
Дио учесника из земаља региона, симпозијум је пратило путем видео линка.