Ракија „Осињска златна оса“ произведена на имању породице Гојић у Осињи у овој години добила је мноштво награда на сајмовима и фестивалима у Републици Српској и Србији, доказујући да су традиционалне рецептуре за капљице од шљиве, крушке и јабуке итекако квалитетне.
Све генерације породице Гојић производиле су ракију, махом за своје потребе, а рецепт се преноси са кољена на кољено. Један од чланова породице Драгиша Гојић одлучио је да са својим домаћи производом окуша срећу на фестивалима ракије.
– Ове године на наговор познаника из Панчева одлучио сам да своју ракију изложим на фестивалу и испоставило се да нисам погријешио. Прве медаље за квалитет, и то двије златне и двије сребрне, добио сам у Источном Сарајеву – испричао је Гојић којег су награде мотивисале да се као излагач појави и на фестивалима и сајмовима у Београду, Апатину и Зеници.
– У Зеници смо освојили двије сребрне медаље, а у Београду златном сребрном, док смо у Апатину за ракију од шљиве, крушке и јабуке заслужили чак седам одличја. Син Бранко добио је златне медаље за јабуку и шљиву, а отац Милорад двије златне медаље за шљиву, а ја сам прошао најлошије, односно добио злато за шљиву и сребро за јабуку и крушку – казао је Гојић који у плану има представљање својих производа и у Македонији.
– За сада смо само шљиви дали назив „Осињска златна оса“, а сам процес производње је занимљив, јер најбоље ракије увијек настају спајањем исте сорте само различите године производње. То је ракија произведена од шљиве ранке, домаће бјелице, и шљиве посавице – додао је он нагласивши да из породичног воћњака годишње потече између 300 и 400 литара ракије.
– За сада имамо 250 садница шљиве, крушке и јабуке, а прошле године смо почели и подмлађивање воћњака на чији род ћемо моћи да рачунамо у будућности – рекао је Гојић појашњавајући да само квалитетни плодови дају добру ракију.
– Мислим да имамо ракију са душом – нагласио је он.
Име
Сваки озбиљан произвођач својој ракији надјене и име, а породица Гојић одлучила је да њихов производ у свом називу понесе и до сада освојене награде.
– Наша „Осињска златна оса“ име је добила тако што смо уз поднебље из којег потиче додали и њену награђену златну вриједност – рекао је Драгиша Гојић.