Све упутнице на примарном нивоу здравствене заштите (домови здравља) као што су лабораторијска дијагностика и специјалистички прегледи у оквиру примарне здравствене заштите (на примјер радиологија и хигијенско – епидемиолошка служба), важе 30 дана од дана креирања, као и упутница за болничко лијечење коју изда породични љекар.
Ово је, између осталог, прописано новим Правилником о поступку остваривања права на здравствену заштиту који је почео да се примјењује од данас, а којим су, за разлику од раније праксе, прецизније дефинисани рокови важења упутница у зависности о којем прегледу је ријеч.
– Тако је, примјера ради, дефинисано да упутница за лабораторијске и друге дијагностичке прегледе који се обављају у болницама или у Универзитетском клиничком центру важи 180 дана од дана креирања, као и упутница за услуге радиолошке дијагностике – магнетна резонанца (МР) и компјутеризована томографија (КТ). Напомињемо да се упутнице за МР и КТ издају у електронском облику, а осигураник са собом носи потврду са информацијом о датуму и времену прегледа, као и називом здравствене установе у којој је преглед заказан, ради подсјећања на термин – саопштено је из Фонда здравственог осигурања који намјерава да у наредном периоду у потпуности из употребе избаци папирне упутнице и да се са електронском здравственом картицом остварују права, као што је случај са електронским упутницама за лијекове на рецепт, али и МР и КТ.
– Када је ријеч о специјалистичкој – консултативној здравственој заштити, упутница за специјалисту важи 180 дана. Ове услуге осигураницима се пружају у болницама, у Универзитетском клиничком центру Републике Српске, као и у приватним здравственим установама које имају уговор са Фондом здравственог осигурања РС. Ријеч је о укупно 11 специјалистичких области, као што су: интерна медицина, кардиологија, неурологија, урологија, ортопедија, офталмологија и друге – објаснили су из фонда додајући да су новим правилником дефинисани и рокови важења упутница у хитним ситуацијама.
– На примјер, упутница за хитно лијечење издата од стране породичног љекара или службе хитне медицинске помоћи важи 24 сата од тренутка креирања. Исти рок важења је и за упутницу издату у болници у случају премјештаја пацијента из једне у другу здравствену установу – прецизирали су из фонда.
Новина која раније није била предвиђена односи се на упутнице за конзилијум, које издаје породични љекар или педијатар. Те упутнице сада важе 90 дана од дана креирања. И даље остаје на снази могућност да упутница за дијализни третман важи 12 мјесеци, што омогућава ефикасније пружање ове услуге, али и поједностављује процедуру остваривања овог права.
Циљ измјена је да осигураници не морају често посјећивати породичног доктора искључиво ради добијања упутнице.