Фонд здравственог осигурања Републике Српске финансирао је оперативни захват на срцу за десетогодишњу дјевојчицу из РС у Институту за мајку и дете „Др Вукан Чупић“ у Београду, након што су исцрпљене све могућности лијечења у домаћим здравственим установама.
Из фонда наглашавају да овај случај представља примјер примјене јасно дефинисане процедуре одобравања лијечења изван Републике Српске, коју фонд проводи у ситуацијама када се неопходна здравствена услуга не може пружити унутар нашег здравственог система.
– У таквим случајевима, Универзитетски клинички центар Републике Српске, као установа терцијарног нивоа, доставља приједлог за упућивање пацијента на лијечење у установу изван Српске. На основу тог приједлога, стручна комисија фонда доноси одлуку о медицинској оправданости и финансирању лијечења у оним здравственим установама изван РС које имају уговор са гондом, углавном у Србији. Дакле, пут остаривања pрава на лијечење изван РС прецизно је дефинисан Законом о обавезном здравственом осигурању РС, али и Правилником о поступку одобравања лијечења изван РС – саопштили су из фонда додајући да је у првих пет мјесеци ове године, у здравственим установама у Србији лијечено око 1.400 осигураника из Републике Српске, а укупни трошкови фонда за лијечења износили су око 8,8 милиона КМ.
На лијечење изван Републике Српске пацијенти се, углавном, упућују због кардиохирургије, односно обољења срца, затим карцинома, леукемије, неуролошких обољења и др.
– Са рјешењем фонда наши осигураници у здравственим установама изван Републике Српске плаћају само партиципацију уколико нису ослобођени ове обавезе, а уколико јесу, фонд у потпуности финансира лијечење изван РС (нпр. за дјецу до 18 година, лица старија од 65 година, РВИ, пензионере са најнижом пензијом, обољеле од малигних болести и других тежих обољења) – нагласили су из фонда уз нагласак да је њихово опредјељење да финансијски подржи развој здравствених установа у Републици Српској, посебно у контексту увођења нових здравствених услуга, како би се смањила потреба за упућивањем пацијената на лијечење изван Српске. Само у овој години, уведено је више од 20 нових услуга које финансира фонд, што представља јасан показатељ да је стратешки циљ улагање у сопствени развој и ресурсе.
Фонд солидарности
Подсјећамо, да поред Фонда здравственог осигурања РС, постоји и Фонд солидарности за дијагностику и лијечење, обољења, стања и повреда дјеце у иностранству који је основан крајем 2017. године. Циљ оснивања овог Фонда је финансирања трошкова лијечења дјеце до 18 година у иностранству када њихово лијечење није могуће у Републици Српској и установама изван Републике Српске са којима Фонд здравственог осигурања Републике Српске има потписане уговоре.
Фонд солидарности у потпуности сноси трошкове лијечења дјеце којима је одобрено лијечење у иностранству, што подразумијева комплетно лијечење, а рефундира путне трошкове и трошкове смјештаја.