Skupština grada usvojila je na današnjem nastavku zasjedanja izvještaje o poslovanju javnih ustanova i preduzeća, te gradonačelnika i Gradske uprave za prošlu godinu, kao i izvještaj o izvršenju budžeta grada za 2022. godinu sa akumuliranim suficitom od 2.294.000 maraka.
Nastavak sjednice započete 26. aprila bio je efikasan, pa su uglavnom bez rasprave, usvojene sve teme dnevnog reda. Tako su podršku većine odbornika dobili izvještaji o poslovanju i godišnji obračuni Doma zdravlja, vrtića „Trol“, Centra za socijalni rad, Narodne biblioteke „Branko Radičević“, Sportskog centra, Centra za kulturu, Turističke organizacije i Gerontološkog centra za 2022. godinu, a rasprava se povela samo o dokumentu koji se odnosi na javnu zdravstvenu ustanovu.
Šef Kluba odbornika SDS-a Branko Katanić iznio je nekoliko primjedbi na godišnji izvještaj o poslovanju Doma zdravlja.
– Pravni je nonsens da je ova javna ustanova bez legitimno izabranog direktora. U izvještaju se vidi da je budžetski okvir Doma zdravlja u prošloj godini porastao, prvenstveno zbog povećanja plata zaposlenih, što treba pozdraviti, ali je istovremeno iskazan i gubitak od oko 188.000 KM. Nažalost, jasno je prema planu investicija da je Dom zdravlja izgubio utrku za porodilište. To su razlozi zbog kojih ja ne mogu podržati ovakav rad, a prvenstveno smatram da je za jedan grad nedopustivo da ne bude pravno riješeno pitanje direktora ustanove – rekao je Katanić.
Odbornicu Sanja Dimitrić zanimalo je da li je planiran prijem novih ljekara i kompletiranje kadra u Domu zdravlja, te u kojoj fazi je rješavanje problema pedijatra. Dimitrićeva je pohvalila stipendiranje kadra od strane ove ustanove, interesujući se i za rad patronažne službe, te izdavanje ljekarskih uvjerenja.
Direktor Doma zdravlja dr Mirko Šaran govoreći o iskazanom gubitku ove ustanove kazao je da već godinama u skladu sa propisima planove poslovanja donose u oktobru i novembru, dok ugovor sa Fondom zdravstvenog osiguranja potpisuju u februaru tekuće godine, što predstavlja problem.
– Povećanje sredstava iz tog ugovora nije pokrilo ni povećanje plata zaposlenih, a kamoli sve ostale potrebe ustanove. Lani je, u cilju kvalitetnije dijagnostike, nabavljen digitalni rentgen aparat koje je koštao više od 200.000 KM, čime se ušlo u značajan minus. Taj gubitak planiramo djelimično sanirati ove godine, a ostatak u narednom periodu. Takođe, ove godine je planirana i nabavka mamografa – rekao je dr Šaran dodavši da je derventski Dom zdravlja jedna od rijetkih zdravstvenih ustanova koja nema neizmirenih obaveza po osnovu poreza i doprinosa.
Naglasio je da ova ustanova trpi posljedice zbog odliva stanovništva, što predstavlja problem pri sklapanju ugovora sa Fondom zdravstvenog osiguranja. Podsjetio je da, kada se radi o pedijatru, jedna doktorica ove godine završava specijalizaciju iz ove oblasti, dok je još jedna doktorica upućena na istu specijalizaciju. Patronažna služba, kako je pojasnio, svakodnevno funkcioniše, a pitanje izdavanja ljekarskih uvjerenja moguće je u Domu zdravlja.
– Želim da razriješim i pitanje legaliteta direktora Doma zdravlja. Ja poslije 25 godina rada u derventskom Domu zdravlja 31. decembra ove godine odlazim u penziju i volio bih da me na toj poziciji zamijeni neko na ozbiljan način. Trudio sam se svo to vrijeme da dam svoj maksimum i podignem nivo zdravstvene zaštite u gradu i ponosan sam na sve što sam, zajedno sa lokalnom upravom, uradio na tom planu. Nažalost, danas se pokušavaju steći jeftini politički poeni na priči o direktoru Doma zdravlja – rekao je dr Šaran.
Šef Kluba odbornika SNSD-a Slavko Tomaš kazao je da je Dom zdravlja imao i ima organe upravljanja propisane zakonom, te je prethodna skupštinska većina prije dvije godine svojim djelovanjem javne ustanove, pa i Dom zdravlja, dovodila u probleme.
Skupština grada usvojila je i Strategiju razvoja socijalnog stanovanja za period od 2023. do 2031. godine, kao i odluku o korišćenju i naplati parkiranja vozila na području grada. Na pitanje odbornika Katanića da li je planirano širenje obuhvata zone parkiranja i izjedačavanja privrednika koji posluju u zoni parkiranja sa onima koji se ne nalaze u njoj, načelnik Odjeljenja za stambeno – komunalne poslove Srđan Nović rekao je da se nova odluka donosi u svrhu uvođenja kaznenih odredbi, te da je u narednom periodu planirano proširenje parking zone.
Skupština je danas podržala stavljanje van snage Odluke o isticanju naziva firme, a usvojene su i odluke o davanju u zakup stambenog objekta u centru grada neposrednom pogodbom po početnoj cijeni zakupnine. Usvojene su i odluke o izradi izmjene dijela regulacionih planova „Grad“, „Jug“, Centar Istok – Centar Zapad“, kao i odluka o prodaji garaže u svojini grada Slavku Ćukiću, a prihvaćeno je i ponuđeno zemljište kao poklon od nekoliko vlasnika, bez naknade. Podržani su i prijedlozi odluka o zamjeni nepokretnosti između samostalnog preduzetnika „Ćusto 1“ i grada, te zamjeni poslovnih prostora između Fonda zdravstvenog osiguranja i grada, a za potrebe proširenja vrtića „Trol“. Usvojena je i odluka o zamjeni neporektnosti između grada i Milana Letića.
Zeleno svjetlo dobili su izvještaji o radu gradonačelnika i Gradske uprave, Skupštine grada i skupštinskih radnih tijela, kao i Odbora za žalbe za prošlu godinu.
Usvojen je izvještaj o izvršenju budžeta grada za prošlu godinu, koji je obrazložio načelnik Odjeljenja za finansije Mile Strinić, naglasivši da je na kraju 2022. godine kumulativni suficit iznosio 2.294.000 maraka. Podršku su dobili i izvještaji o realizaciji programa sanacije i održavanja lokalnih puteva, programi zajedničke komunalne potrošnje i uređenja gradskog građevinskog zemljišta za prošlu godinu, te izvještaji o namjenskom utrošku sredstava posebnih vodnih naknada i namjenskih sredstava po osnovu prodaje šumskih drvnih sortimenata, takođe za prošlu godinu. Podržana je i informacija o stanju u oblasti kulture, te Informacija o stanju javnog reda i mira, bezbjednosti građana i imovine i oblasti bezbjednosti saobraćaja za 2022. godinu.
Odbornik Ujedinjene Srpske Miodrag Tešendić, tokom rasprave o ovoj tački, pitao je komandira Policijske stanice Milomira Balatunovića za pojašnjenje navoda koji su se pojavili na društvenim mrežama o krađi u Osinji.
Balatunović je pojasnio da navodi na društvenim mrežama otežavaju rad policiji, ali da je tačno da je 6. maja, na Đurđevdan, prijavljena teška krađa u porodičnoj kući u Osinji kod porodice Planinčević.
– Policija je u roku od 48 časova operativnim radom na terenu došla do informacija o mogućem izvršiocu koji je lišen slobode. S tim u vezi, juče je izvršen pretres na području Travnika i Zvornika, s obzirom da se radi o licu iz Zvornika. Iz kuće je otuđen pištolj i oko 10.000 evra – rekao je Balatunović dodavši da će idućih dana Okužnom javnom tužilaštvu biti podnesen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu.
Na pitanje odbornika Branka Katanića o kretanjima migranata na području Dervente, te mjerama koje se preduzimaju na područjima škola u svjetlu tragedije koja se dogodila u Beogradu, komandir je objasnio da je policija prisutna u svim školama, te da će u cilju što bolje bezbjednosti učenika biti vraćen školski policajac u obrazovne ustanove. Kada se radi o migrantima, Balatunović je dodao da je policija svakodnevno na terenu i da se prati kretanje migranata, a posebno u pograničnim područjima, istakavši da trenutno najveći priliv predstavljaju grupe koje se vraćaju iz Novog Grada, Odžaka i Gradiške. Na pitanje odbornika Davora Simića, da li se policijsko prisustvo može obezbijediti i u predškolskim ustanovama, komanir je istakao da policija redovno obilazi i ove ustanove, ali da će ovog pitanje biti kandidovano načelniku Policijske uprave Doboj.
Skupština grada usvojila je, u funkciji Skupštine javnog preduzeća „Derventski list i Radio Derventa“, izvještaj o radu i poslovanju ovog javnog preduzeća za prošlu godinu, te imenovala Savjet za izradu izmjene dijela Regulacionog plana „Gakovac“. Za članove Gradske izborne komisije imenovani su Ivona Pejin i Alen Bećirović.
Gradonačelnik Milorad Simić kazao je da se uvijek obraduje kada se rezimira prošla godina, a u tom svjetlu je bilo i današnje zasjedanje.
– Moram naglasiti da je u budžetu grada u prošloj godini ostvaren suficit od oko 2.300.000 maraka, a raspodjela tih sredstava biće tema narednih zasjedanja skupštine. Ovim sredstvima vjerovatno ćemo završiti neke poslove iz prošle godine ili ćemo obogatiti infrastrukturu. Sve to ćemo, nadam se, zajedno usaglasiti sa odbornicima. Drago mi je da su sve javne ustanove dobile pozitivne ocjene što im daje vjetar u leđa da i u ovoj godini još više rade u granicama svojih kapaciteta – kazao je Simić.
Komentarišući današnje zasjedanje šef Kluba odbornika SNSD-a Slavko Tomaš kazao je da je sjednicu obilježilo uvajanje izvještaja o poslovanju javnih ustanova.
– Usvojili smo i Izvještaj o radu gradonačelnika, za šta mi nije bilo shvatljivo odsustvo rasprave, jer opozicija insistira da se ovaj izvještaj nađe na dnevnom redu – rekao je Tomaš.
Šef Kluba odbornika SDS-a Branko Katanić rekao je da je ova stranka dala svoje mišljenje o onome sa čim se ne slaže.
– Izvještaj o izvršenju budžeta smo podržali, a o ostalim tačkama dnevnog reda bilo je podijeljenih mišljenja – rekao je Katanić.
Škola i vrtić
Gradonačelnik je dodao da je na današnjem zasjedanju donesena i odluka kojom se finalizuju procedure u vezi sa prostorijama neophodnim za proširenje vrtića „Trol“. Takođe, istakao je da je završen i administrativni dio posla za rekonstrukciju objekta Osnovne škole „Nikola Tesla“.
– Sada već imamo premjer i predračun koji iznosi 5.270.000 KM. Mi smo uložili značajna sredstva, oko 140.000 KM, u pripremu dokumentacije i želim da vjerujem da će viši nivoi, računajući i Vladu RS, obezbijediti sredstva za dalje radove. Istovremeno, radimo na pretpostavci za proširenje vrtića „Trol“ za oko 100 novih mjesta, što bi trebalo izbrisati listu čekanja. Projekat nije još okončan, ali i tu vjerujemo da će biti potrebno izdvojiti oko pola miliona. Takođe, u budžetu smo rezervisali 150.000 KM za nabavku mamografa vrijednog 425.000 KM, a za zatvaranje te konstrukcije moraćemo da tražimo podršku sa viših nivoa vlasti – rekao je Simić.