Друштво

Врућине данима
„прже“ Дервенту

Топлотни талас који је захватио Републику Српску не јењава већ данима, а жива на термометрима која прелази 40 степени Целзијусових утиче на здравље и свакодневне активности већине Дервенћана.

Тропске температуре које од 7. јула прже током дана, а не попуштају ни ноћу, навише проблема задају хроничним болесницима, али и другим суграђанима који су принуђени да траже помоћ љекара.

– Примјетнији је пораст броја пацијената са нерегулисаним крвним притиском, често нижим, несвјестицама, главобољама, мучнинама, малаксалошћу и повраћањем што се најчешће повезује са боравком на отвореном током врућина. Најтежи поремећај изазван дјеловањем високе температуре је топлотни удар који настаје усљед дуготрајног излагања јаким врућинама код радно активних становника и то су најчешће грађевински радници и спортисти који су у првим редовима као најугроженији за „прегријавање“ организма, а ту су свакако и старије особе, мала дјеца, хронични, прије свега, кардиоваскуларни болесници. Топлотни удар је животно угрожавајуће стање, које на срећу, није тако често – казаo је др Радован Тодоровић из дервентског Дома здравља истакавши да хронични болесници и старије особе требају редовно да узимају своју терапију и довољно течности, чак и када немају осјећај жеђи.

Тропске врућине тешко подноси суграђанка Зора Благојевић, а ноћи су посебно изазовне.

– Имам проблем са високим притиском, па морам да пазим. Када су овако високе температуре имам отечене ноге и проблеме са леђима. Дан прегурам некако, али ноћу је посебно тешко. За расхлађивање користим вентилатор, али ми неријетко изазове главобољу – казала је Благојевићева.

Током високих температура ваздуха посебно су угрожени радници на отвореном, грађевинци и путари. Честе паузе, веће количине воде и лаганија храна, уз обавезну заштиту за главу, начини су с којим се боре са врућинама.

– Није лако, посебно за нас који радимо грађевинске послове, јер смо већи дио дана под отвореним небом. Бјежимо у хлад кад год можемо – рекао је Милан Л.

Послодавци настоје да прерасподјелом радног времена заштите запослене.

– Раније почињемо радни дан како бисмо раније стизали да завршимо послове, тако да избјегнемо период дана када су температуре највише. Тренутно радимо смањеним капацитетом, настојећи да упркос временским условима, обавимо планиране послове – казали су из „Геокопа“ чији радници углавном раде на отвореном.

Прерасподјели радног времена прибјегли су и у „Комуналцу“.

– Донијели смо одлуку о прерасподјели радног времена за радну јединицу „Чистоћа“, па дио запослених обавља послове час раније, односно од пет часова, а овакав начин рада примјењиваће се привремено. Молимо грађане за разумијевање, те позивамо кориснике који су у обавези да смеће износе испред својих објеката да то учине час раније – навели су из овог предузећа.

Проблеме са врућинама имају и пољопривредници који радове у пољу почињу готово у зору, а уз тешке услове за рад, страхују и да ће врелина спржити усјеве.

– Под кукурузом имам око 60 дунума, за сада је све добро, влаге има још, али ако овако високе температуре потрају страхујем да ће бити проблема. Поред усјева наравно бринемо и о нашем здрављу, па смо тако свакодневне радове које имамо на њиви у овом периоду прилагодили тако да радимо ујутру и предвече, а када је температура највећа, одмарамо – рекао је Љубиша Николић из Агића казавши да је срећа што је било погодно раније скинути јечам и пшеницу са њива.

Да ће се Дервенћани и идућих дана морати борити са тропским таласом показује прогноза Републичког хидрометеоролошког завода.

– Топлотни талас, који је почео 7. јула, наставља се и наредних десет дана и у скорије вријеме се не очекују значајније количине падавина. Током цијеле седмице биће нестабилније вријеме уз повремене локалне пљускове са грмљавином, а понегдје су могуће и локалне непогоде са јачим пљусковима и појавом града – навели су метеоролози додајући да је врхунац топлотног таласа био у уторак када је температура ваздуха достизала 42 степена Целзијусових.

Од сриједе до петка, од 17. до 19. јула, температура ће износити од 33 до 40 степени, у вишим предјелима од 27, а у суботу, 20. јула, навише дневне вриједности износиће од 28 до 34 степена. У недјељу и понедјељак, 21. и 22. јула, очекује се температура од 31 до 36 степени, а у уторак и сриједу, 23. и 24. јула, од 33 до 38 степени Целзијусових.

Препоруке љекара

Из Дома здравља су поручили суграђанима да усљед високих темпeрaтура буду опрезни, те да уколико осјете тегобе, јаве се Служби хитне медицинске помоћи или свом тиму породичне медицине.

– Прије свега требало би избјегавати излазити напоље у времену од десет до 18 часова, и том приликом носити комотнију, пожељно памучну одјећу, свјетлијих боја, заштитне наочаре, шешире са широким ободом, користити заштитне креме и увијек уз себе имати флашу воде. У најтоплијем дијелу дана  препоручује се боравак  у расхлађеној просторији, заштићеној од директног продора сунчевих зрака, туширање млаком водом, узимање довољне количине течности, лаганија храна, воће, поврће, те избјегавати превише кофеина, газирана и алкохолна пића – истакао је др Радован Тодоровић упозоривши да дјецу и кућне љубимце не треба остављати затворене у аутомобилу, посебно ако је директно изложен сунцу.

– Ако је неко боравио напољу на великој врућини, а послије се осјећа лоше, односно ако је малаксао и има главобољу, несвестицу, високу температуру и друге симптоме, треба да се јави љекару – нагласио је др Тодоровић.

Related posts

Хуманитарни концерт
у Осињи у суботу

Derventski List

Гимназија чврст
темељ знања

Derventski List

Велика потражња за кућним тестовима на корону

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još