ДруштвоИЗДВОЈЕНО

Радост Божића испуњава домове и срца

Радост и мир које Божић уноси у сваки дом посебни су, а уз молитву и поштивање обичаја породица Пргомет из Жеравца припрема се за Бадњи дан и празник Исусовог рођење.
Римокатоличка црква и све хришћанске цркве које вријеме рачунају по грегоријанском календару у суботу прослављају Божић, а претпразничне дане испуњава радост и ишчекивање.
Празничним духом одише и дом Ане и Мије Пргомет у Жеравцу. Молитва, припрема празничне трпезе, али и даривање заузимају посебно мјесто када се ради о дочеку Божића.
– Молитва је и суштина хришћанства, јер треба бити достојан радости што се Исус родио и сви се заједнички, породично молимо Богу. Ми, вјерници смо они који припремамо пут за његово рођење и поравнавамо стазе, како духовно, тако и физички. И треба се веселити Божићу и даривати оне који немају – каже Ана.
У ишчекивању Божића домаћица има највише посла, јер на Бадњи дан припрема посну храну, најчешће рибу, супу, грах, пите, а на трпези се нађу и разни колачи и суво воће.
– Велику симболику имају свијеће које се пале у саксији у којој је посијана пшеница и које се обиљеже. Једна је за људе, друга за животиње, а трећа за њиву. У зависности од тога како свијеће горе, можемо да наслутимо да ли ћемо бити здрави и да ли ће година бити родна – испричала је Ана истичући да у данима које предстоје Божићу посебно добро хране животиње.
На Бадње вече вјерници се окупљају у цркви, на миси која почиње тачно у поноћ.
На Божић ујутру устаје се рано, а послије молитве и доручка, обилазе се комшије и честита се празник.
– Онај који први уђе у кућу буде дарован, а тек напослијетку долази свештеник. Он обилази и благосиља сваки дом, пошкропи кућу светом водицом и поклони иконице, а симболика тог обичаја јесте да нам цијела година буде благословљена и да нам у кући владају мир и благостање – истичу у породици Пргомет.
На дан Исусовог рођења укућани се окупљају око празничне трпезе која је разноврсна.
– Практикујемо да божићна трпеза буде богата, што опет изискује припреме. Наравно, печеница има најважније мјесто на трпези, али ту су и колачи и разне ђаконије – истиче домаћица Ана.
Мијо напомиње и да се унапријед договарају са родбином, пријатељима и комшијама ко ће коме и када у госте на Божић.
– Онима које дочекујемо на Бадњи дан идемо у госте на Божић и обрнуто. Посјете пријатеља на Божић имају важну улогу, јер то показује колико је та кућа цијењена и колико ће година бити родна – објашњава Мијо.
Долазак Божића захтијева и уређење и чишћење дворишта и куће, у чему учествују сви чланови домаћинства.

Обичаји
Осамдесетседмогодишња бака Марија Баришић, Анина мајка, истиче да су се многи обичаји из времена када је она била дијете, задржали и у изворном облику до данас. Други су се ипак измијенили, попут поста.
– Некада смо дуже постили, а сада тек на Бадњи дан – додала је бака Марија.

Related posts

Дервента живи свечарске дане

admin

ИВАН КОМНЕНОВИЋ ПОНОВО ПРВИ ТЕНИСЕР

admin

ПОКРЕЋУ СЕ ПРОЦЕДУРЕ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈУ ГРАДСКОГ МОСТА

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još