Амбуланте дервентског Дома здравља биле су претходних дана пуне пацијената са симптомима сличним грипу и другим акутним респираторним инфекцијама, а љекарима се за седам дана јавило више од 300 особа, махом дјеце и омладине.
Према подацима из свих служби Дома здравља, претходне седмице љекарима се јавило 180 особа са повишеном тјелесном температуром изнад 38 степени и кашљем у трајању од најмање пет дана.
– Од овог броја највише је било дјеце од пет до 14 година, и то њих 64, те пацијената од 15 до 29 година, њих 49. У односу на 109 особа које су се јавиле љекару због симптома сличних грипу, у седмици која је претходила, то је значајан пораст – казала је др Милена Бјеговић Ђујић, специјалиста епидемиологије.
Са симптомима других акутних респираторних инфекција, додаје она, као што су кашаљ, грлобоља, кијавица прошле седмице љекару су се јавила 143 пацијената.
– И у овој групи највећи број је дјеце од пет до 14 година, њих 66, те млађих од пет година, њих 24 – казала је др Бјеговић Ђујић додајући да се такође радило о значајном повећању обољелих у односу на седмицу раније када се са овим симптомима у амбуланте јавило 87 особа.
Да се ради о значајном броју обољелих током грипа било је јасно прошле седмице у дервентским школама у којима је број дјеце у одјељењима био преполовљен, док су групе у вртићу „Трол“ значајно смањене.
Учитељица у Основној школи „Никола Тесла“ Јасмина Радановић каже да је са наставе протеклих дана изостајало по 12-13 ученика.
– У мом разреду прошле седмице болесно је било девет ученика, а у другим одјељењима и до 13 ђака. Најчешће се радило о повишеној температури, малаксалости, цурењу носа, а било је и случајева стомачног вируса – казала је Радановићева додајући да је ове седмице са наставе изостало четворо ученика који су протеклих дана били здрави.
– Прошле године слична ситуација је била у марту. Родитељи су максимално испоштовали препоруке љекара и да није било тако стање би било доста горе – казала је Радановићева додавиши да су вируси ушли и у њен дом, па је син имао стомачни вирус, кћерка респираторну инфекцију, а она такође један од облика вируса.
Вируси нису заобишли ни малишане у вртићу, па је број дјеце по групама знатно мањи него иначе.
– Скоро свако дана се понеко дијете разболи. Највећи процента обољеле дјеце је међу новоуписаним групама. Неки родитељи су одлучили да дјецу из предострожности оставе код куће – казала је стручни сарадник за исхрану и превентивну здравствену заштиту у вртићу „Трол“ Јелена Јелисић.
Слична ситуација је и евидентирана и у другим општинама широм Републике Српске, гдје су сезонске инфекције преполовиле одјељења у школама и радне колективе.
Мајка седмогодишњег дјечака Марка Ш. каже да већ неколико дана муку муче са високом температуром.
– Љекар је констатовао да се ради о вирусној инфекцији. Препоручио је мировање, те чајеве, супице, витаминску исхрану, воће. Надам се да ће Марко брзо поново кренути у школу, јер је већ сада у заостатку са градивом за својим другарима – казала је ова суграђанка.
Др Бјеговић Ђујић подсјећа да се ради о инфекцијама које се преносе капљичним путем, те да се ради успјешног лијечења и спречавања даљег ширења обољења на околину обољелим особама препоручује да током трајања болести остану у својим домовима, смање дневне активности, уносе веће количине течности у виду чајева и воде, по потреби користе лијекове за снижавање температуре и уколико тегобе дуже трају или се погоршавају да се јаве свом породичном љекару.
Превенција
Како би се избјегле инфекције љекари савјетују :
– Стриктна хигијена руку, нарочито прије јела, додиривања уста, носа и хране;
– Учестало провјетравање просторија;
– Избјегавање затворених простора у којима се окупља велики број људи;
– Употреба једнократних папирних марамица за брисање носа и њихово одлагање у корпу за отпатке непосредно након употребе;
– Заштита носа и уста папирним марамицама приликом кијања и кашљања и њихово одлагање у корпу за отпатке одмах послије употребе;
– Вакцинација.