Доласком топлијих дана стигла је и најезда крпеља, због чега у дервентском Дому здравља дневно имају пет – шест интервенција уклањања крпеља, а викендом се тај број удупла, док ујед змије није забиљежен ни ове, а ни прошле године.
Према ријечима руководиоца Службе хитне помоћи др Давора Ђурића ујед крпеља може да изазове бројне компликације, јер се ради о преносницима великог броја заразних обољења.
– Због тога је веома важно да се сви који примијете ујед крпља на вријеме јаве љекару који располаже специјализованом пинцетом за уклањање крпеља. Реакција на ујед може се јавити чак и мјесец послије уједа и веома је важна правовремена реакција, односно јавити се љекару како би била примијењена адекватна антибиотска терапија. Такође, реакције на ујед крпеља најчешће се манифестују у облику кружних прстенова око мјеста уједа, а могу бити и различите величине, али и боје – објаснио је Ђурић.
Додао је да се у Дом здравља због уједа крпеља најчешће јављају људи који раде вањске послове, сакупљачи шумских плодова, али и дјеца.
– Повећан број случајева током викенда изазван је боравком у природи или у шуми. Иначе, тенденција пораста убода, односно уједа крпеља јесте то што је све мање њихових природних станишта, тачније што нема довољно животиња на које су се крпељи раније „лијепили“ – појаснио Ђурић нагласивши да је веома важан преглед послије боравка у природи, посебно дјеце.
Руководилац Службе за хигијенско – епидемиолошку заштиту Дома здравља др Милена Бјеговић Ђујић истакла је да се не мјесто на којем се крпељ налази не смије премазивати, нити гњечити.
– Гњечењем се избацује садржај из желуца и цријева крпеља, у којима се налазе бактерије које узрокују обољење, у кожу убоденог. То значајно повећава вјероватноћу заразе. Крпељи се ваде пинцетом очишћеном алкохолом и то уједначеним покретом док ујед не попусти – казала је др Бјеговић Ђујић.
Када се ради о змијама, др Бјеговић Ђујић истиче да се на нашим просторима могу наћи само двије врсте отровних змија, поскок и шарка.
– Већ неко вријеме у дервентском Дому здравља нисмо забиљежили случај уједа змије. С обзиром да све отровне врсте припадају једној фамилији, у случају уједа ефикасан је један исти серум против змијског уједа – објаснила је др Бјеговић Ђујић додајући да се случајеви уједа змије најчешће прослеђују на инфективно одјељење.
– У случају уједа змије, потребно је имобилисати повријеђени дио тијела, пити доста течности, остати смирен и јавити се љекару – нагласила је.
С обзиром да у читавој БиХ тренутно влада несташица серума против уједа змија, из Института за јавно здравство РС истакли су да очекују да серум у скорије вријеме стигне у здравствене установе, те су позвали грађане на опрез током боравка у природи.
Комарци
Када се ради о уједима комараца, у Служби хитне помоћи ове године забиљежено је тек неколико случаја алергијске реакције. Др Давор Ђурић објашњава да се алергија на ујед комарца најчешће манифестује код дјеце због другачијег имунолошког система.