Скупштина града донијела је данас одлуку да Великогоспојинска повеља са златним грбом града у 2025. години буде додијељена дугогодишњем начелнику и првом градоначелнику Дервенте Милораду Симићу.
У образложењу одлуке стоји да се Симићу највише признање града додијељује због континуираног и изузетног доприноса, рада и залагања у развоју града Дервента у свим сегментима живота и рада.
– Симић је добитник многих републичких и међународних признања, а у својој животној средини ужива углед узорног и честитог човјека, хуманисте и грађанина – наводи се у одлуци.
Повеља ће, како је уобичајено, бити уручена на свечаној сједници Скупштине града поводом 28. августа, Дана града.
Одборници су подржали и приједлог да буде успостављена сарадња између града Дервента и општине Власеница, и то у циљу унапрјеђења међусобних односа, размјене искустава и реализације заједничких пројеката од значаја за ове двије локалне самоуправе.
Донесене су и одлуке о продаји непосредном погодбом градског – грађевинског земљишта ради обликовања и комплетирања грађевинских честица Ауто – сервисном центру „АС“ д.о.о Дервента и Велибору Пушкарићу.
Усвојена је и измјена Регулационог плана „Центар Исток – Центар Запад“, који обухвата простор око вртића „Трол“, а којим се дефинише изградња нових паркинга.
Градоначелник Игор Жунић поздравио је усвајање одлуке да највише признање града буде додијељена дугогодишњем начелнику у градоначелнику Дервенте Милораду Симићу.
– Међу седам тачака дневног реда, сигурно је најважнија додјела Великогоспојинске повеље човјеку који је много урадио за овај град и апсолутно заслужио ово признање, Милораду Симићу. Такође, важна је и измјена Регулационог плана „Центар Исток – Центар Запад“ који дефинише простор око вртића „Трол“, односно изградњу два паркинга који ће омогућити 30 нових паркинг мјеста и бољу комуникацију родитеља који доводе дјецу у ту јавну установу – рекао је Жунић.
Приједлог Градског одбора СНСД-а да се Великогоспојинска повеља додијели Милораду Симићу, како је истакао Шеф клуба одборника СНСД-а Давор Симић испуњава свих пет критеријума Одлуке о јавним признањима града.
– Тим критеријумима утврђено је да је појединац, у овом случају господин Симић, својим континуираним јавним радом дао трајан допринос и изузетне резултате у унапрјеђењу стања, развоја и промоцији подручја и општине, да је добитник бројних републичких и међународних признања за свој рад, да је својим радом и залагањем допринио развоју локалне заједнице, општине и града, да је као командант штаба за ванредне ситуације учествовао у спасавању живота и материјалних и нематеријалних добара и да да ужива углед узорног човјека, радника и домаћина – објаснио је он подсјетивши да је Милорад Симић на челу Дервенте био у пет мандата, односно 20 година.
О додјели Великогоспојинске повеље за 2025. годину, одборници опозиције нису се изјаснили.
– Нисмо имали приједлога и нисмо се ни изјашњавали о тој тачки дневног реда, јер већ дуги низ година додјела признања је прешла у једну сферу политике и политиканства и нисмо хтјели учествовати у таквој причи. Претходних година смо имали заиста квалитетне приједлоге, младе људе, али скупштинска већина тад није имала слуха – рекао је шеф Клуба одборника СДС Бранко Катанић додавши да је данашња сједница била прилика за истицање питања, проблема и потреба грађана, прије свега ријеке Укрине, њеног корита, одржавања приступних путева и мостова.
– Конкретно у Доњим Церанима мјештани се суочавају са разним проблемима, од немогућности приступа својим парцелама због непрегледних и зараслих путева. Знамо да је пуно потреба, порушених мостова и зараслих путева, али вриједи да се почне, па и кроз елаборат о овим питањима – додао је Катанић.
Сједници је присуствовао и народни посланик Денис Пијетловић.
Укрина
Током данашњег засједања једна од тема била је и ријека Укрина, односно уређење њеног тока, обала, плажа и приступних путева, а градоначелник је одборницима изложио планове Градске управе.
– Наше опредјељење је да се озбиљно посветимо уређењу ријеке, њеног тока и обала, а самим тим и плажа које користе Дервенћани. Процедуре које се односе послове око Укрине су јасне, али и компликоване, с обзиром да „Воде РС“ имају свој дио надлежности над ријеком, а ту су и имовински односи чије рјешавање је предуслов за даље активности. У идућој години планирали смо да се посветимо плажи „Патковачи“ и њеном уређењу, барем у дијелу којим газдује град, а добар примјер ангажмана мјештана јесте купалиште „Стевића млин“. Такође, имамо озбиљан пројекат уређења Стараче и изградњу спортско – рекреативног центра на том простору, а Влади смо кандидовали пројекат заштите од поплава, који би требало да се финансира из кредита – рекао је градоначелник додајући да ће идуће седмице треба да буду отворене понуде пристигле на јавни позив за крчење и чишћење Укрине што је, такође, дио планова за уређење ријеке и порстора око ње.