Скупштина града усвојила је данас једногласно Нацрт одлуке о уклањању рушевних и девастираних објеката на подручју града који 30 година послије Одбрамбено – отаџбинског рата нарушавају изглед Дервенте и представљају пријетњу по здравље и безбједност грађана, те одлуке којим се повећавају плате градских функционера и одборничке накнаде.
Када се ради о одлуци о уклањању рушевних и девастираних објеката, она ће бити упућена у јавну расправу која ће трајати до 17. марта, како би се што више грађана својим мишљењима и приједлозима укључило у њено доношње. Овом одлуком регулише се начин и рок за уклањање објеката који се налазе у рушевном и девастираном стању и који су у власништву или сувласништву су физичких или правних лица.
Ријеч је о објектима који због физичке дотрајалости, елементарних непогода или ратних дејстава и већих оштећења не могу више да служе својој намјени и зградама које представљају непосредну опасност по живот или здравље људи, околне објекте и саобраћај.
За процјену стања ових објеката и предлагање мјера за рјешавање њиховог статуса биће задужена посебна комисија коју ће именовати градоначелник на период од три године.
Одлуком се прописује и да ће град о свом трошку изабрати вјештака грађевинско-архитектонске струке, који ће на основу извјештаја комисије и изласком на терен сачинити налаз и утврдити стање објеката и предложити начин санације или уклањања и при томе прибавити сагласности надлежних правних лица која управљају комуналном инфраструктуром.
Након што вјештак утврди стање објеката и сачини налаз о објектима који подлијежу уклањању, надлежно одјељење обавијестиће власнике или сувласнике о резултатима налаза и позивати их да у року од 30 дана од достављања обавјештења поднесу захтјев за уклањање објекта.
У случају да власници у наведеном року не поднесу захтјев за уклањање, град ће одобрење прибавити по службеној дужности, а трошкове уклањања ће фактурисати власнику.
Нацрт ове одлуке наишао је на одобравање одборника и позицији и опозиције, који су се сложили да се проблемом рушевних објеката треба озбиљно позабавити, док је приједлог опозиције био да се на сличан начин ријеши и питање девастираних објеката у руралном подручју.
Вршилац дужности начелника Одјељења за инспекцијске послове Ђурђа Додиг Пијетловић позвала је грађане да учествују у јавној расправи и дају своје сугестије, док је градоначелник Игор Жунић истакао да се одлуком предвиђа уклањање, али и санација дотрајалих објеката.
– Ова одлука није усмјерена ни против кога. Ускоро крећемо у рушење и уклањање објеката у власништву града, а са власницима осталих рушевних објеката, кроз наведено, одлуку тражићемо рјешење. Што се тиче зграде код Спортског центра, тражимо начин за њено санирање, а објекат старе робне куће и управна зграда „Поште“, према информацијама које смо добили од инвеститора, биће срушене и на тој локацији постоје озбиљни планови за изградњу – рекао је Жунић.
Замјеник градоначелника Славен Гојковић нагласио је да је циљ да град изгледа љепше и да буде безбједнији, позивајући власнике рушевних објеката, али и све остале грађане, да путем јавне расправе дају своје приједлоге.
Дужа расправа претходила је усвајању измјене Одлуке о платама и другим правима функционера града којом је дефинисано да се плата предсједника Скупштине града утврђује у износу од 2,8 просјечних плата запослених у Градској управи, док се плата градоначелника обрачунава у висини од три просјечне плате.
Аргументи владајућих партија за доношење ове одлуке наслањали су се на законске одредбе и анализу коефицијената за обрачун плата функционера у другим локалним заједницама, према којим се Дервента налази међу општинама и градовима са најнижим основицама за обрачун плата изабраних функционера. Из опозиције су, пак, своје образложење да не подрже ову одлуку, утемељили на ставу да се ради о политичкој одлуци, не спорећи одговорност коју обављање највиших функција носи.
Скупштина је, такође већином гласова, донијела и одлуку којом се повећава износ одборничког додатка и накнада за рад у сталним радним тијелима, па ће мјесечни одборнички додатак од сада износити 650 марака, док ће предсједницима одборничких клубова бити исплаћивано 700 КМ.
У образложењу ове одлуке наводи се да износ одборничког додатка није мијењан 17 година, а да је у међувремену дошло до повећања примања у свим другим дјелатностима. Статутом града Дервента, прописано је да се одборнички додатак утврђује у висини до 50 одсто просјечне нето плате исплаћене у Градској управи за претходну годину, не укључујући плате функционера. Просјечна нето плата запослених у Градској управи у 2024. години износила је 1.410 КМ.
Усвајањем Одлуке о коришћењу и наплати паркирања моторних возила на подручју града проширује се наплата паркирања на улице које до сада нису биле обухваћене, те се утврђују ниже цијене дневне, мјесечне, годишње и годишње повлаштене карте за станаре. Према овој одлуци, паркинг ће се аплаћивати на Тргу ослобођења, Тргу православља, улицама Цара Лазара, Краља Петра Првог, Триве Вујића, Славка Симића, Николе Тесле, Чика Јове Змаја, Браће Југовић. Милована Бјелошевића Белог, Дубичкој, Омладинској, улицама Вељка Миланковића, Српске војске, Дервентских ослободилаца, Марије Бурсаћ, Његошевој, Јована Дучића, Славка Родића и Светог Саве.
Дио наведене одлуке је и цјеновник о наплати паркинга којим је утврђено да паркинг карта за 90 минута паркирања изности марку, дневна паркинг карта двије марке, ектра дневна карта износи 20 КМ, мјесечна паркинг карта 30, а годишња 90 КМ, док годишња повлашћена карта за станаре износи 30 КМ. Трошкови блокирања и деблокирања возила су 40 марака. Посебним правилником који ће донијети градоначелник прецизније ће се дефинисати поједини сегметни ове одлуке, као и могућност ослобађања од плаћања паркинга за поједине категодије становника, што су предлажили из Клуба одборника СДС-а.
В.д. начелника Одјељења за стамбено – комуналне послове Срђан Новић казао је да би ускоро требало да стигну три паркомата, који ће бити постављени у ужем центру града, док је градоначелник додао да ће паркомати садржавати и туристичке информације о граду и имати могућност за рекламирање.
– Такође, захтијеваћу и боље ангажовање паркинг службе и Комуналне полиције у смислу остављања возила на зеленим површинама. Смартам да су предложене цијене паркирања коректне – рекао је Жунић.
Одборници су усвојили и Одлуку о висини боравишне таксе, па ће домаћи или страни држављани који користе услуге ноћења у угоститељском објекту за смјештај, плаћати три марке по ноћењу, а утврђено је и да предсједници савјета мјесних заједница имају праву на мјесечну накнаду од 100 КМ у бруто износу.
Новом Одлуком о комуналним таксама, која је данас усвојена и ступа на снагу 1. марта, уводи се већа равноправност у смислу висине таксе и врсте дјелатности, а дио одлуке биће и приједлог клубова одборника СНСД, СП, УС и НДП који су путем амадмана предложили да такса за објекте који организују игре на срећу, аутомат клубове и кладионице буде повећана са 7.000 на 10.000 КМ.
Подршку одборника добио је извјештај о расподјели пољопривредених подстицаја, који су у прошлој години планирани у износу од 485.000 марака, док је то тог износа до краја године распоређено 472.666 КМ.
На основу скупштинских одлука приступиће се ревизијама регулационих планова „Центар“ и „Луг“, те изради Регулационог плана „Подграђе“, као и измјени дијела РП „Дервента – Сјевер – Луг“ и дијела РП „Рампа“, док је на сједници донесена и одлука о измјени дијела РП „Центар исток – Центар запад – Блок запад“.
Градоначелник је, појашањавајући приступање изради ових планове, нагласио да је циљ да се омогући реализација планова у одређеним дијеловима града.
– Сматрам да је боље рјешење да град предлаже измјене регулационих планова, него да се то ради на иницијативу привредника. У центру града, на примјер, имамо могућност за боље искоришћавање простора код некадашњег Ватрогасног дома, а план је и да направимо улицу која ће од бензинске пумпе „Ина“ водити ка Дому здравља. Такође, имамо идеју да код бензинске пуме „Петрол“ према Лугу градимо кружну раскрсницу, у Новом насељу да створимо предуслове за вртић и друге јавне објекте, а на простору испод Бабиног брда да омогућимо ширење пословне зоне, као и да уредимо Патковачу – нагласио је Жунић.
Усвојена је и одлука о давању у закуп пословног простора у Улици Стевана Немање, одлука о коришћењу средстава наплаћених од накнада по основу промјене намјене пољопривредног земљишта у непољопривредно, а одборници су прихватили и Програм зона санитарне заштите јавних изворишта „Лупљаница“ и „Билића врело“.
„Зелено свјетло“ локалног парламента добиле су и информације о упису ученика и стручној заступљености наставног кадра у школској 2024/2025. години и то у свим дервентским основним школама, те средњим школама са освртом на план уписа ученика у прве разреде средњих школа у школској 2025/2026. години, а усвојена је и измјена Одлуке о организовању Јавног предузећа „Дервентски лист и Радио Дервента“.
Потребну подршку за усвајање добило је више приједлога рјешења за саставе управних одбора Спортског и Геронтолошког центра и Туристичке организације, те Приједлог одлуке о објављивању јавног огласа за именовање једног члана Градске изборне комисије. Одлуком већине одборника Мирјана Плиснић именована је за директора Центра за културу.
Градоначелник Игор Жунић коментаришући прво овогодишње засједање, позвао је суграђане да се укључе у јавну расправу о Одлуци о уклањању рушевних и девастираних објеката на подручју града.
– Позивамо на јавну расправу све оне који су заинтересовани да та одлука буде што боља, правичнија, коректнија и поштенија, а наше опредјељење је да девастирани и рушевни објекти, који прије свега представљају опасност за грађане и нашу дјецу, а потом и нарушавају слику града, буду уклоњени. Овдје није ријеч о ускраћивању нечијих права на имовинско – правне односе, нити на основу припадности, него вјерујемо да рушеван објекат не треба да постоје у Дервенти – рекао је Жунић казавши да је ово засједање обиљежило и усвајање Одлуке о платама и другим правима функционера града Дервента.
– Питање плата је увијек питање правде, правичности, анализе и морала, да ли нечији рад и колико вриједи, а треба узети у обзир и одговорност које налажу функције, као и да радни дан градоначелника траје 24 сата. Одлука коју смо усвојили дефинише плате функционера тако да је коефицијент нижи у односу на 80 одсто других локалних заједница и њихових функционера – рекао је Жунић додавши да је значајна и одлука о коришћењу и наплати паркирања моторних возила чиме је проширена зона паркирања, али су радикално спуштене цијене паркинг карата.
Шеф Клуба одборника СНСД Давор Симић оцијенио је да ће одлука која се тиче уклањања рушевних објекта, осим веће безбједности грађана и љепшег изгледа града, допринијети и повећању вриједности објеката.
– Дервента је имала ту несрећу да је била најпорушенији град у Републици Српској, а проблему реликата ратних дешавања коначно ћемо, послије три деценије, приступити на адекватан начин у складу са законом. Свакако да је безбједност наших суграђана најважнији исход, али тиме ћемо и уљепшати град и подићи вриједност објеката који се налазе у непосредној близини девастираних – рекао је Симић додавши да је значајно и усвајање одлука о ревизији регулационих планова у различитим дијеловима града.
– На овај начин ћемо ускладити потребе за изградњом нових стамбених објеката, површина намијењених за туризам, као и формирање нових пословних зона – додао је Симић.
Своје виђење данашње сједнице изнио је и шеф Клуба одборника СДС Бранко Катанић.
– Сигуран сам да ће јавна расправа о одлуци која се тиче уклањања девастираних објеката да ти резултате и ми смо за овакав начин рјешавања питања рушевина, уз напомену да би се требало позабавити и девастираним објектима у руралном подручју. СДС је, када се ради о повећању плата функционерима и додатка одборницима, имао искључив став, а то је да смо против. Сматрамо да је сасвим пристојно да први човјек града има 2,5 пута већу плату од просјечне плате у Градској управи. Треба напоменути да ће најављеним доношењем новог колективног уговора у јавном сектору плате и функционера такође бити повећане – рекао је Катанић.
Предсједник Скупштине града Синиша Јефтић оцијенио је да послије данашњег усвајања неколико одлука, слиједе важни послови
– С обзиром да имамо урбанистички и просторни план, покрећу се процедуре за измјене неколико регулационих планова. Свакако, жељели бисмо да се грађани укључе у јавне расправе и на тај начин допринесу рјешењима који се тичу изгледа града, а то је и циљ упућивања у јавну расправу Нацрта одлуке о уклањању девастираних објеката. Циљ је да позовемо власнике тих непокретности на санацију, конзервирање или уклањање објеката – рекао је Јефтић осврнувши се и на дискусију о приједлозима за повећање плата функционера.
– Плате су увијек осјетљива прича, тако да смо током дискусије указали на то да смо се приликом креирања одлуке водили тиме да је Дервента град који има стабилан буџет и води одговорну политику дужи низ година. Плате су усклађене са већином локалних заједница, тачније негдје смо „на средини“ по примањима, јер нисмо хтјели да се угледамо на остале локалне заједнице које су преузеле модел максималног коефицијента – рекао је Јефтић.
Прву овогодишњу сједницу, уз обиман дневни ред међу којима су биле веома значајне теме, пратила је и ефикасност, с обзиром да су за кратко вријеме усвојене све предложене тачке.