Здраво и сигурно радно окружење може бити подржавајући чинилац за ментално здравље, док нездрави услови на послу представљају значајан ризик који утиче на ментално здравље, а самим тим и укупан квалитет живота и радну продуктивност.
Истакнуто је то из Дома здравља поводом 10. октобра, Свјетског дана менталног здравља, а Центар за заштиту менталног здравља у циљу смањења стигматизације особа које имају менталне проблеме организовао је радионице под називом „Превенција синдрома сагоријевања“ за запослене у Дому здравља и Геронтолошком центру.
– Здраво и сигурно радно окружење може бити подржавајући чинилац за ментално здравље. Нездрави услови на послу, укључујући стигматизацију, дискриминацију и изложеност ризицима, као што су израбљивање и други лоши радни услови, могу бити значајан ризик који утиче на ментално здравље, а самим тим и укупан квалитет живота, те посљедично одсуство са посла и радну продуктивност – казали су из ове здравствене установе додавши да је очување менталног здравља запослених изузетно важно.
– Неопходан је заједнички ангажман владе, послодаваца, представника радника и послодаваца, као и свих других који утичу на побољшање радних услова и менталног здравља радника. Акције које се предузимају у циљу заштите менталног здравља треба да укључују све те групе, као и лица са искуством доживљавања менталног поремећаја. Улагањем напора и ресурса у научно доказане приступке и промјене у радном окружењу можемо осигурати да свака особа има прилику да очува своје здравље – додали су они.