Друштво

Исхрана кључ превенције
обољења музних грла

Дервента је данас била домаћин првог предавања о превенцији обољења музних грла, са акцентом на нутритивном сегменту бриге о музилицима, а ова тема окупила је велики број произвођача из читаве регије.

Предавање је организовало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди из добојске Подручне јединице и Градска управа Дервента, уз подршку фирме „Синтофарм Адриатика“ из Орашја. Пољопривреднике је о новитетима превенције обољења музних крава упознао  љекар ветеринарске медицине из Италије Еуђеније Вићенци.

– Данас се велика пажња посвећује исхрани крава и општи став у земљама Европске уније јесте да та исхрана не укључује много антибиотика, па се проналазе нови начини који ће замијенити употребу антибиотика у исхрани музних крава – рекао је Вићенци казавши да без учешћа младих у узгоју музних грла и производњи млијека, ни нема будућности у области м      љекарства.

Један од организатора предавања и директор фирме „Синтофарм Адриатика“ Нусрет Муламекић истакао је да вјерује да је ово предавање од великог значаја за узгајиваче.

– Имамо веома добру сарадњу са фирмама из Италије које се баве производњом ветеринарских лијекова и адитива за сточну храну, а један од највећих стручњака, Вићенци, фармерима из наше регије пренио је своја искуства и сазнања о нутритивној превенцији патолошких процеса који се јављају прије и послије тељења крава – објаснио је Муламекић.

Предавању је присуствовао и један од највећих произвиђача млијека Раде Ћудић из Црнче чије газдинство обухвата 150 грла од чега 85 музних крава.

– За нас узгајиваче је овакво предавање веома важно и зато настојим да им присуствујем и прикупљам искуства. Препоручујем то и младим људима, јер тако могу доста тога да науче и унапприједе своја газдинства. Што се тиче болести о којима је било ријечи, ми смо имали таквих проблема раније, али посвећујемо пажњу уредној исхрани крава, тако да имамо све мање случајева обољења – рекао је Ћудић.

Да обољења крава додатно отежавају ситуацију узгајивачима истакао је и Шимо Колобарић из Доњег Вишњика.

– Бавим се узгојем музних крава од 2007. године и тренутно имам двадесетак крава. Искрено, доста нам је тешко у посљедњих неколико година, и то највише због климе која утиче на храну, односно на „подбацивање“. Свакако, додатно нам ситуацију отежавају и случајеви да останемо без крава и то баш прошле године сам имао проблема да је неколико најбољих грла су послије отељаја престале да једу и није им било помоћи – рекао је Колобарић додавши да управо оваква предавања усмјеравају узгајиваче ка превенцији најчешћих проблема.

Предавању су присуствовали и представници из Одјељења за привреду и друштвене дјелатности Градске управе Дервента, а идућег четвртка произвођачи ће моћи да добију корисне савјете о одгоју подмлатка грла и актуелним агротехничким мјерама у производњи стрних жита.

Related posts

Слиједи „умивање“
школског ресторана

Derventski List

ИЗРАДА СЕПЕТА НЕКАДА УНОСАН ЗАНАТ, САДА САМО ХОБИ

admin

МАТУРАНТИ БЛИСТАЛИ УПРКОС КИШИ

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još