Поносно истичемо да је 4. јул, Дан борца један од најзначајних датума у Народноослободилачкој борби, дан када је у Појезни почело окупљање и организација народа за борбу против далеко бројнијег непријатеља.
Истакнуто је данас у Појезни гдје су почаст организаторима и учесницима борби за ослободјење одали
градоначелник Игор Жунић и замјеник градоначелника Славен Гојковић, делегација СУБНОР-а, те представници политичких партија СНСД и СП.
Предсједник дервентског СУБНОР-а Борислав Прерадовић подсјетио је на значај 4. јула.
-У слободарској Појезни, како ми називамо овај простор, људи су се организовали и кренули су устанци. У то вријеме у Дервенти је била власт НДХ и нису се могле обављати никакве активности, главне активности су вођене овдје и околним селима – рекао је Прерадовић истичући да је Појезна била центар окупљања и организације народа.
-Све је рађено тајно, уз помоћ курира, а онда се кренули устанци, а веома значајно је да ми данас обиљежавамо овај датум – рекао је Прерадовић.
Да је ријеч о једном од најзначајних датума у Народноослободилачкој борби коју су водили народи са ових простора истакао је и градоначелник Игор Жунић.
-Појезна је мјесто које обиљежава и представља ту борбу и испред монументалног споменика сваке године сјећамо се погинулих бораца који су се борили против фашизма, пошасти која је трајала тих 40 – тих година прошлог вијека, а која и данас траје на неким просторима – рекао је Жунић уз поруку да је задатак данашњих генерација да његују борбу против фашизма.
-Наш задатак је и да учимо младе генерације, да обнављамо све споменике који су помен на тај период, да се сјећамо храбрости, борбе, чојства и свега другог што је покрет против највећег зла на свијету имао – рекао је Жунић.
Недељко Марић био је један од организатора прославе 4. јула у Појезни у вријеме бивше Југославије.
-Данас се присјећамо на прошла, давна и лијепа времена, а био сам један од организатора прославе 4. јула, који се славио два дана. Тада је било присутно од пет до десет хиљада људи. Величанствена је била и прва прослава које се сјећам, када је био приказан филм из Народноослободилачке борбе, а музика је одјекивала цијелим простором. И тадашња ЈНА је помагала у обиљежавању Дана борца – рекао је Марић.