Обилне кише које су обиљежиле крај септембра и почетак октобра одгодиле су сјетву озимих култура, а пољопривредници у ишчекивању повољнијих временских прилика за излазак у поља, калкулишу о количинама и врсти усјева које ће засијати.
На чекању је око хиљаду хектара које, највећи пољопривредни произођач у Дервенти, „Пољопривредник“, планира да обради и гдје је планиран засад стрних жита. Агроном Жељко Грумић каже да је до сада посијана само уљана репица на око 350 хектара.
– Киша је одгодила сјетву пшенице, нисмо још успјели ни да обрадимо све парцеле. Тек је око половина земљишта обрађена, али и на тим парцелама земљиште мора добро да се стабилизује како би машине могле да раде. Планирамо да, уколико временске прилике дозволе, сјетву пшенице завршимо до краја идуће седмице – објаснио је Грумић.
Слична ситуација је и на парцелама које обрађује Милорад Новаковић, с тим да још увијек није завршена жетва соје, па ће са сјетвом пшенице каснити непун мјесец.
– Како ствари стоје, пролонгираћу сјетву озимих култура – казао је Новаковић те додао да се цијене горива, а ни осталог репроматеријала нису драстично промијениле у односу на прошлу годину.
Станићи из Велике Сочанице успјели су да посију десет дунума пшенице за коју стрхују да ће иструнути због велике количине влаге.
– Нисмо се надали оваквом времену. Читава година је била сушна, а сада, ево, имамо дужи кишни период. Можда нас ове и идуће седмице вријеме коначно послужи – казали су Станићи додавши да су имали у плану да посију око 70 дунума стрних жита, од чега 50 пшенице, а на остатак јечам и зоб.
Стабилизацију временских прилика чекају и у Дријену, гдје пољопривредне машине такође због влажног земљишта не могу да уђу у њиве.
Потражња
У пољопривредним апотекама истичу да још увијек није јек потражње за сјеменском пшеницом, те да још ни немају све сорте и произвођаче у понуди.
За сада, цијене су исте као лани, па килограм сјеменске пшенице кошта од 1,20 до 1,40 КМ, док се очекује да стигне „Новосадско сјеме“ које ће коштати око 1,10 КМ за килограм.