Друштво

Од кошнице уз студентски
стан до 120 друштава

Још док сам био студент Пољопривредног факултета у Бањалуци имао сам кошницу између стамбених зграда гдје сам становао, што је била лудост, а од тада до данас своју љубав према пчеларству гајим уз 120 друштава о којим бринем у Горњој Лупљаници.

Казао је то дипломирани инжињер пољопривреде Далибор Кљајић којем је пчеларство додатно занимање. Прве кошнице, додаје, добио је на поклон, а брига о пчелама и производња меда његова су љубав од дјетињства.

– Најприје сам имао једну кошницу у Горњој Лупљаници, а двије у Бањалуци. Тако је све кренуло, пчеле су се ројиле и пчелињак се проширио на данашњих 120 друштава – рекао је Кљајић који је члан дервентског Удружења  пчелара „Липа“.

Са повећањем броја пчелињих друштава и радом у пчелињаку стицао је искуства и различите вјештине, а знање допуњавао кроз стручну литературу, присуствујући разним предавањима и посјетама сајмовима.

– Мноштво корисних информација добио сам путем видео материјала на интернету и пчеларских форума. Највећи изазов је достићи заокружен циклус у производњи, остварити сваке године одређен принос, контролисати  ројење, одржати друштва здравим и спријечити угинућа друштава – појаснио је Кљајић који живи у Челинцу, а викендима обилази пчелињак у родној Горњој Луљаници.

– Велику помоћ имам од мајке која живи на имању, а када буде више посла, онда ми у помоћ прискачу супруга, брат, снаха, али и остали чланови породице. Такође, током кључних фаза рада ангажујем и колеге пчеларе. Набавио сам и велики дио опреме како би рад у пчелињаку био задовољство и ужитак – казао је Кљајић истичући да су климатске промјене највећи изазов са којима се пчелари сусрећу и да би корисно било организовано и плански садити медоносно биље са вегетационим  периодом, када у природи нема других значајних извора нектара и полена.  

Кљајић се, као и други пчелари, сусреће са пласманом меда, јер је тржиште преплављено лажним пчелињим производима.

– Купци се доводе у заблуду и постају неповјерњиви према правим пчелињим производима, што нам ствара проблеме код  продаје меда. Препорука је да се мед купује од пчелара у које имамо повјерење, а све остале приручне методе за оцјењивање и процјену квалитета меда, сем  лабораторијске  анализе, не могу дати исправан закључак – наводи Кљајић који у понуди има багремов  и  липов мед.

Медаља

Далибор Кљајић је за своје пчелиње производе и награђен.

– Мој мед је на међународном оцјењивању у Тузли  у  три категорије  оцјењен  златном медаљом за квалитет – рекао је Кљајић.

Related posts

Креативност саткана од дјелића душе

Derventski List

Дијелови Календероваца и
Доњег Детлака у сриједу без струје

Derventski List

Обновљени храм за Божић
ће дочекати вјернике

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još