Друштво

Друштвене мреже и позајмљенице „гуше“ српски језик

Очување и популаризовање матерњег језика, који је темељ сваког друштва, наишло је на нове изазове са појавом панедмије корона вируса која је из темеља промијенила нашу свакодневицу, а образовни систем приморала да се прилагоди новим начинима преношења знања.

Управо због тога, поводом Међународног дана матерњег језика, који је обиљежен 21. фебруара, настојали смо да од професора српског језика у дервентским школама сазнамо на који начин се они боре да очувају српски језик у вријеме „онлајн“ наставе и „поплаве“ позајмљеница у свим видовима комуникације.

– Посебно је изазовна била протекла година, у условима пандемије, која је обиљежена појачаном употребом савремених технологија, „онлајн“ наставом и платформама, које су већином на енглеском језику, а као професор српског језика и књижевности, примијетила сам и раније, послије толико година рада у школи, да нам се стање писмености драстично погоршало појавом и употребом нових технологија и друштвених мрежа – објашњава професорица српског језика у Стручној и техничкој школи Душица Станковић Ђукић примјећујући да све мање младих људи проналази времена за читање.

– Све је мање и оних који обраћају пажњу на правопис у писаној комуникацији (за друштвене мреже, свакако, не вриједе правила важећег правописа), а с обзиром да се у посљедње вријеме највише комуникације остварује путем друштвених мрежа, онда то представља озбиљан проблем. Посљедице примјене нових модела комуникације најлакше можемо уочити у ученичким радовима, које карактерише шкртост и сиромаштво у изразу, неадекватан избор ријечи, кратке реченице и неспособност исказивања властитих мисли – рекла је Станковић Ђукић истичући да је велика одговорност, посебно у специфичним околностима какве су тренутно, пала на просвјетне раднике.

– У овом специфичном времену на нама, просвјетним радницима, је велика одговорност, као што је, уосталом, и у сваком времену и била, да усмјеравамо младе људе, да им ширимо видике и указујемо на најбоља могућа рјешења, како би остварили своје циљеве у животу – рекла је Станковић Ђукић истакавши да је одговорност и на сваком појединцу.

Утицај електронских медија и друштвених мрежа на ученике огледа се у све чешћој употреби англицизама.

– Свједоци смо да наша дјеца, наши ученици, већину свог слободног времена проводе уз рачунаре и уз мобилне телефоне, пишући латиницом и користећи стручну терминологију, најчешће на енглеском језику. Садржаји које прате и информације којима их „бомбардују“ прозападно су оријентисани и косе се са нашом традицијом, нашим обичајима и нашом културом. Стога се ми, њихови наставници, али и родитељи водимо тиме да их кроз различите наставне садржаје, али и у свакодневној комуникацији упознамо са историјом, традицијом, културом и обичајима српског народа, тим нитима их уско везујући и за сам језик и писмо – оцијенила је наставница у ОШ „Никола Тесла“ Гордана Бањац, а њена колегиница из ОШ „19. април“ Далиборка Малешевић сложила се да је баштина српског језика у рукама свих.

– Чување језика и писма зависи од свих нас, почевши од државног система, медија, школа, па до појединца. Сви смо заједно чувари, а то је могуће кроз коришћење нашег писма, ћирилице, чије недовољно коришћење је само једна од странпутица која пријети нашем језику – казала је Малешевићева.

Сама чињеница да је ријеч „lockdown“ проглашена рјечју 2020. године, доказ је у којој мјери су преузете ријечи из других језика преузеле улогу над еквивалентима у матерњем језику.

– Туђице представљају саставни дио сваког језика и не представљају нужно лошу појаву јер се могу посматрати као један од начина богаћења вокабулара, а нарочито када свакодневно многе ријечи страног поријекла продиру у наш језик. Међутим, у тим условима потребно је заштити властити језик контролисаном  употребом ријечи страног поријекла. Свакако, неке туђице су потпуно оправдане јер не постоји одговарајућа ријеч у српском језику и то су углавном ријечи које су се одавно одомаћиле, те их и не доживљавамо као стране – објаснила је професорица српског језика у Средњошколском центру „Михајло Пупин“ Санела Станковић, док је професорица Драгана Ђурановић указала да је велики број турцизама и англицизама који су заступљени у српском језику.

– Дошли смо у ситуацију да људи „сепаратишу“ умјесто „раздвајају“, „официјелно“ је пак „званично“, а „сигнификантно“ је „важно“. Исто тако одређене радње обављамо по „дифолту“, умјесто „устаљено“, имамо „кол“ умјесто позива, „сејл“ умјесто распродаје и „акције“ умјесто „попуста“ – констатовала је Ђурановићева.

Експеримент

Професорица Душица Станковић Ђукић казала је да је са својим ученицима извела занимљив експеримент.

– У наставном програму за српски језик имамо једну дивну наставну област која се бави тематиком подизања свијести о значају српског језика и ћирилице за национални идентитет и културу, као и употребе и очувања матерњег језика. У склопу тих активности, са ученицима сам кроз разговор о комуникацији на друштвеним мрежама, дошла на идеју да проведемо експеримент, усљед чињенице да се већина њих изјаснила да користи латиничну тастатуру и абецеду. Неколико дана, цијело одјељење користило је ћириличну тастатуру и своју писану комуникацију одржавало на овоме писму, а касније смо разговарали о потешкоћама са којима су се сусретали од којих је најчешћа била само стицање навике куцања на ћирилици – испричала је Станковић Ђукић.

Ђаци „мијешају“ писма

Професорица Гордана Гојић истакла је, не тако ријетке, случајеве који су примијетни, нарочито у посљедње вријеме.

– Данас су енглески језик и латинично писмо завладали на глобалном нивоу, па тако како бисмо се приближили другима чак и рекламе, натписе на фирмама прилагођавамо латиничном писму, док с друге стране ученици воле и користе ћирилицу, али се посебно они у нижим разредима нађу збуњени. Тако да понекад усљед учестале употребе ћирилице и веома транспарентне латинице није неуобичајено да ученици почну да мијешају та два писма – објаснила је Гојићева.

Related posts

Иконопис даје ново рухо храму

admin

ВОЈИНУ АРМИЈУ МУШТЕРИЈА ЧИНЕ СВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ

admin

Појачано присуство полиције поред школа

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još