Друштво

Чист димњак и исправне
инсталације за мирну зиму

Сезона гријања само што није почела, а осим набавке огрева требало би да јој претходи и чишћење димњака и провјера исправности инсталација, а немар у том погледу само у прошлој години проузроковао је 16 пожара у Дервенти.

С обзиром да је нередовно одржавање димњака и инсталација један од главних узрока пожара из Територијалне ватрогасно – спасилачке јединице апелују на становништво да се одговорно опходе према овој обавези.

Старјешина дервентских ватрогасаца – спасилаца Славен Пијетловић каже да приближавање гријне сезоне подразумјева и законску обавезу одржавања инсталација и димњака и то сваке године најмање једном.

– Свједоци смо честих пожара у каналима за одвођење дима – димњацима, а посебно у сезони гријања. У прошлој години било је 16 пожара проузрокованих неодржавањем димњака, док је за прва три мјесеца ове године евидентирано десет интервенција усљед таквих пожара – прецизирао је Пијетловић истичући да је захваљујући ефикасној реакцији ватрогасаца избјегнута опасност по животе и здравље људи,  као и већа материјална штета.

– Апелујемо на суграђане, да до почетка гријне сезоне 15. октобра,  ангажују овлашћене особе за одржавање димњака који ће потврдити исправност инсталација и уређаја који се користе за гријање. Припадници Ватрогасно – спасилачке јединице у оквиру својих редовних активности обављаће контролу над провођењем мјера заштите од пожара – нагласио је Пијетловић.

Димњачар Мирко Плавшић каже да је навике грађана  тешко промијенити, јер многи избјегавају редовно чишћење димањака и одржавање система за гријање. Обично га за чишћење димњака позивају сваке друге или треће године.  

– Нормално би било да се прије почетка гријања очисти димњак и провјере инсталације, али, нажалост, није тако. Обично када се димњак запали или избије дим у просторију, онда ме људи у паници зову – рекао је Плавшић додавши да се чишћење димњака препоручује једном годишње.

– Димњак треба очистити када се заврши сезона ложења, јер чађ и све оно што остане у димњаку или шпорету преко љета, улази у просторије и људи то удишу. Нажалост, примјетио сам и да грађани ложе пластику, вреће, па чак и стару обућу – додаје Плавшић који чишћење димњака наплаћује 40 КМ.

Један од станара из стамбене зграде на Сајмишту каже да сваке зимске сезоне имају проблем са одлагањем огрева, али и са чишћењем димњака.

– Дешавало се да сви станари неће да плате услугу чишћења, а димњак нам је заједнички, или да у неким од станова дуго времена не станује нико. Настојимо да и поред ових проблема димњак очистимо једном годишње, јер тако сви будемо мирни – каже овај суграђанин.

Мајстори савјетују да је прије почетка гријања, осим чишћења димњака, неопходно провјерити исправност и чистоћу пећи и шпорета на чврсто гориво или пелет, као и уређаје за гријање на струју, те да се на тај начин осим безбједности  гарантује и дужи вијек трајања.

Препоруке

Из Територијалне ватрогасно – спасилачке јединице препоручују грађанима да воде рачуна да током гријања не дође до преоптерећења електричних инсталација, да избјегавају већи број продужних каблова и уређаја који распоређују електричну енергију, да воде рачуна о складиштењу енергената који могу да изазову пожар или експлозију, те подсјећају да је забрањено складиштење огрева у близини објеката или њиховим поткровљима, као и у близини приступних и путева за евакуацију, те хидраната.

Related posts

Дружење и пакетићи обрадовали најмлађе

admin

НАЈСПРЕТНИЈИ АЛАСИ ЗАСЛУЖИЛИ ПРИЗНАЊА

admin

Почињу бесплатне радионице за дјецу

admin

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još