Друштво

Неопходан програм
ране интервенције

Удружење родитеља дјеце и омладине са посебним потребама и инвалидних особа „Сунце“ и Удружење за помоћ ментално недовољно развијеним лицима Бањалука у протеклих осам мјесеци заједничким снагама у Дервенти су провели пројекат „Терапијски програм ране интервенције“ како би пружили подршку родитељима дјеце са тешкоћама у развоју и подстакли позитивне промјене у друштву.

У оквиру завршних активности овог пројекта јуче је у просторијама „Сунца“ одржан округли сто на којем је истакнута потреба увођења сталног програма ране интервенције. Пројекат је почео са иницијалном идејом оснаживања компетенција родитеља и то кроз групе психолошке подршке са психологом Александром Голубовићем, а истовремено успјешно је проведен и пројекат Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске који је такође усмјерен на рану интервенцију, али са фокусом на рад са дјецом.

– Почетком имплементирања пројекта „Терапијски програм ране интервенције“ добили смо и пројекат министарства, што се поклопило за обухватање комплетног програма ране интервенције, односно рад са родитељима и са дјецом у које се укључио стручни тим дефектолога и логопеда из Центра за дјецу и омладину са сметњама у развоју „Будућност“ -рекла је координаторица оба пројекта Индира Бундавица додавши да је округли сто окупио родитеље и стручњаке из дервентских предшколских установа и школа који су радили са дјецом .

– На овај начин смо сумирали резултате оба пројеката и још једном се потврдила потреба увођења програма ране интервенције у нашој локалној заједници на који би родитељи и дјеца могли стално да рачунају. У Дервенти имамо капацитете за то, у смислу стручног кадра и простора – казала је Бундавица додавши да је један од закључака округлог стола и важност успостављања добре међусекторске сарадње.

Предсједница „Сунца“ Татјана Спасојевић указала је на важност ране интервенције.

– Изузетно је важно да дјеца у што ранијем периоду живота добију третмане и подршку и то кроз системско рјешење којег тренутно нема у нашој локалној заједници. На томе и јесте акценат, као и на начину на које установе могу дати свој допринос, јер су потребе заиста велике. Све је већи број дјеце са неким „новим“ сметњама и све је већа потреба за центром за рану интервенцију. Центар „Будућност“ ради на томе да успостави такву установу како би родитељи и дјеца добијали квалитетне и адекватне услуге – рекла је Спасојевићева.

Пројекат ране интервенције настао је у оквиру пројекта „Боља социјална укљученост кроз оснажену ИРИС мрежу ОЦД“, којег проводе ЛИР ЦД и АСБ уз подршку ЕУ.

Related posts

Спасовдан свечан у васкрслом храму

admin

Стефани Бањац хуманим гестом заслужила ријечи хвале

admin

Знатижељу малених читалаца
храни више од 10.000 књига

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još