ИЗДВОЈЕНОНовости

Прије 32 године Дервенти
поново удахнут живот

Дан када је престала окупација, заробљавања, тортуре и убиства Срба, односно Дан ослобођења у Одбрамбено – отаџбинском рату, најважнији је у новијој историји Дервенте.

Због тога је и овог 4. јула, 32 године послије ослобађања административног центра тадашње општине, указано на значај слободе коју је Војска Републике Српске 1992. године вратила у Дервенту. У част свим погинулим и умрлим борцима данас је испред Централног спомен – обиљежја служен помен и положени вијенци и цвијеће.

Градоначелник Милорад Симић нагласио је да је 4. јул свечарски дан у слободној Дервенти. 

– Ми овдје никога нисмо побиједили и надјачали. Ми смо само донијели слободу у којој могу да уживају сви грађани, без обзира на име и презиме, вјероисповијест, националност. Цијена те слободе је огромна, јер за њу погилуно 608 бораца, уз много рањених, али и уплаканих породица – рекао је градоначелник подсјетивши да су подвиг ослобађања Дервнете на својим плећима носиле двије бригаде 27. моторизована и Осињска лака бригада.

– Све то нам поручује да слободу морамо чувати и у миру радити, а сматрам да се у Дервенти то може. Код нас је присутан и добродошао и домаћи и страни капитал, и створени сви предуслови да људи могу да раде. Иако је евидентан тренд одласка, којег је одувијек било, многи ипак признају да је овдје најљепше – истакао је Симић.

Предсједник Градске борачке организације Чедо Вујичић казао је да је подручје града ослобођењено у оквиру шире војне операције „Коридор  92“.

– Операције за ослобађање Дервенте почеле су 26. јуна 1992. године и трајале до 4. јула, а осим градског језгра, тада је ослобођен и шири дио града, чиме су створени  услови за повартак људи кућама и за нормално функционисање друштва. Током тих девет дана непосредних борби старадало је 47 припадника Војске Републике Српске, од којих је готово половина из Дервенте – рекао је Вујичић.

Командант  батаљона  који  је  учествовао  у  ослобађању  Дервенте Пантелија Ћургуз истакао је понос што је дао допринос стварању слободе.

– Дервенту смо ослобађали од оних који су је окупирали и чинили монструозне злочине. Свим својим саборцима и припадницима 27. и Осињске бригаде, те другим јединицама које су дале допринос ослобађању града, исказујем поштовање – рекао је Ћургуз додавши да је Дервента, која је из рата изашла као један од најразрушенијих градова, данас уређен и напредан град. 

Мајка погинулог припадника полиције Вукосава Лејић истакла је да је за породице страдалих веома важно његовање сјећања на њих.

– Мој син Миломир имао је 28 година када је погинуо на подручју Барице. Касније сам остала и без кћерке која је преминула од посљедица стреса приликом  бомбардовања Београда, а само девет мјесеци касније преминуо ми је и супруг – рекла је Лејићева. 

Пошту погинулим борцима одали су градоначелник Милорад Симић, предсједник Скупштине града Бојан Радановић, те представници Градске борачке организације и Општинске борачке организације из Козарске Дубице, делегације  Удружења „Ветерани Републике Српске“ и Организације старјешина ВРС, Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила, Удружења ратних заробљеника, Градски одбор СУБНОР-а, Удружење Прве гардијске моторизоване бригаде Главног штаба ВРС, делегација Полицијске станице, те представници  политичких  партија СНСД, СДС, СП, ПДП, Уједињене Српске, НДП-а и Народнох  фронта.

Послије помена, у Центру за културу приређен је пријем.

Логори

Ожиљке из рата носе бројни Дервенћани који су били заробљени у логорима формираним широм града.

– Кроз логоре у Дервенти прошло је око 300 људи. Некадашњи Дом ЈНА 1992. године био је логор за Србе, одакле су заробљеници вођени на Рабић, затим у Пољаре и силос у Пољу, а потом транспортовани у Славонски Брод. У свим тим логорима дешавали су се најстрашнији злочини, а међу најсвирепијим је била Азра Башић која је заклала Благоја Ђураша у Дому ЈНА и тјерала остале логораше да пију његову крв – подсјетио је предсједник Удружења ратних заробљеника Дервенте Драго Кнежевић.

Related posts

СРПСКА АНГАЖУЈЕ 76 ЉЕКАРА СА БИРОА

admin

Лопови украли Медаљу ослободиоца Брода из стана генерала Лисице

admin

Нови „лежећи полицајци“
на неколико локација

Derventski List

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Pretpostavljamo da se slažete s ovim, ali možete odustati ako želite. Prihvatam Pročitaj još