Савез удружења за помоћ ментално недовољно развијеним лицима РС (МеНеРаЛи) новцем од хуманитарне акције „С љубављу храбрим срцима“ купио је 13 возила за потребе дјеце и младих с интелектуалним тешкоћама, а слиједи одлука о томе на које адресе у Српској ће иста бити испоручена.
Рекла је то „Гласу Српске“ предсједница Савеза МеНеРаЛи, Татјана Спасојевић и појаснила да је набављено девет возила „фијат добл“, те четири комбија од којих су два испоручена, а два још чекају.
– У договору са кабинетом предсједнице Републике Српске, Жељке Цвијановић чекамо да се заврши брендирање и регистрација возила – рекла је Спасојевићева.
Додала је да су потребе свих удружења и њихових корисника огромне, те да још нису направили прецизан план на које адресе иду ова возила.
– Оквирно већ знамо за нека удружења која имају веома много дјеце и гдје су рурална подручја насељенија. Циљ нам је да се пронађе најбоље рјешење на задовољство што већег броја корисника, макар да регионално обезбиједимо боље услове за дјецу и младе с интелектуалним тешкоћама. Жеља нам је да уколико једно удружење добије возило они изађу у сусрет и кориснику који је 20 километара удаљен како би и он добио подједнако квалитетну услугу. Вјерујем да ћемо на сједници Управног одбора донијети правичну одлуку – рекла је Спасојевићева, која је и предсједница Удружења родитеља дјеце и омладине са посебним потребама и инвалидних лица „Сунце“ из Дервенте.
Она је подсјетила да од оснивања Дневног центра у Дервенти организују превоз за кориснике којима би услуге центра биле недоступне да немају адекватно возило.
У хуманитарној акцији „С љубављу храбрим срцима“, 12. по реду, која је одржана у децембру прошле године, сакупљено је нешто више од 690.000 марака за куповину возила за потребе удружења која окупљају дјецу са интелектуалним тешкоћама.
Донацијама је обезбијеђено 618.027 КМ, а позивима на „м:тел“ хуманитарни број 73.577 марака.
Идеја
Идеја за куповину возила потекла је од савеза МеНеРаЛи како би се корисницима удружења олакшао приступ коришћењу услуга попут дневног збрињавања, школовања, радно-окупационих радионица, спортских и културних активности. Осим тога, циљ је и да се дјеци с интелектуалним тешкоћама омогући већа укљученост у друштвени живот.